Podle prezidenta Václava Klause vyžaduje dokument o zárukách Evropské unie pro Irsko, který má projednat nadcházející summit EU, souhlas českého parlamentu. Prezident to napsal v dopisu předsedovi vlády Janu Fischerovi, jenž bude summit řídit. Text dopisu uveřejnil Klaus na webu www.klaus.cz.
Mandát, s nímž předseda vlády odjíždí na summit, dnes schválil kabinet. V roli zástupce předsednického státu bude Fischer usilovat mimo jiné právě o shodu nad zárukami pro Irsko v souvislosti s opakovaným referendem o lisabonské smlouvě.
ČTĚTE TAKÉ: Nepodepisujte Lisabon, vyzvali Klause tři senátoři
Sobotka se obul do Klause: Zpochybňuje roli Senátu
V dopise premiérovi Klaus uvedl, že v Bruselu půjde o dokument, který má učinit "tzv. záruky pro Irsko" právně závaznými. Jde podle něj o mezinárodní smlouvu, která vyžaduje souhlas parlamentu. "Proto ji není možné sjednat jako vládní smlouvu a lze ji podepsat pouze s výhradou ratifikace," napsal Fischerovi.
Současně se premiéra dotázal, zda pro sebe hodlá požádat o plnou moc ke sjednání takové smlouvy s výhradou ratifikace. "Sjednání v jiné formě by bylo v rozporu s článkem 49 Ústavy České republiky a takový postup bych nemohl akceptovat," dodal prezident, dlouhodobý tvrdý kritik lisabonské smlouvy.
Fischer již na Klausův dopis odpověděl a odpověď uveřejnil na vládním webu. Premiér ale v dopise vyjadřuje názor, že záruky pro Irsko jsou mezinárodní smlouvou vládního typu, a k jejímu sjednání tak není plná moc hlavy státu nutná. Premiér dodal, že vláda se touto věcí zabývala velmi podrobně a věc konzultovala s experty.
DOPIS PREZIDENTA PŘEDSEDOVI VLÁDY JANU FISCHEROVI ČTĚTE ZDE
ODPOVĚĎ PREMIÉRA FISCHERA NA KLAUSŮV DOPIS ČTĚTE ZDE
Foto: Reuters