Schwarzenberg: <span>Zapojme Rusko</span> do protiraketového deštníku

Domácí
21. 1. 2009 12:40
Schwarzenberg si nemyslí, že finanční krize ovlivní projekt s USA.
Schwarzenberg si nemyslí, že finanční krize ovlivní projekt s USA.
Schwarzenberg si nemyslí, že finanční krize ovlivní projekt s USA.

Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg by uvítal, pokud by se Rusko smysluplně zapojilo do projektu amerického protiraketového deštníku. Ministr novinářům v Bruselu také řekl, že si nemyslí, že by USA kvůli finanční krizi od celého projektu nakonec odstoupily.

Spojené státy chtějí v rámci svého budovaného protiraketového systému umístit v České republice radarovou část jejich nové základny. V Polsku by pak měla být desítka antiraket. Tyto plány ale ostře kritizuje Moskva, která v minulosti opakovaně dokonce pohrozila nejrůznějšími protiopatřeními, včetně možného zacílení ruských raket na základnu.

Německá kancléřka Angela Merkelová v rozhovoru pro televizi ARD v úterý uvedla, že považuje za nutné, aby Rusko bylo do protiraketového štítu zapojeno. "Já to pokládám za potřebné, to budu také zdůrazňovat," uvedla o možném zapojení Ruska do budovaného protiraketového deštníku.

Zapojení Ruska do obranného systému pokládá Merkelová za potřebné."Kdyby se smysluplným způsobem Rusko včlenilo do protiraketové obrany místo toho, aby jí chtělo zabránit, tak bych byl šťastný," řekl ministr na dotaz, co říká slovům německé kancléřky.

Smysluplným zapojením by prý bylo třeba to, pokud by Rusové neusilovali o to, aby byly plány na radar v ČR zrušeny, nýbrž aby se eventuálně propojila ruská a vznikající radarová síť.

Zaorálek: Výzva ministra k zapojení Rusů do štítu je groteskní

Stínový ministr zahraničí za ČSSD Lubomír Zaorálek Schwarzenbergovo prohlášení tvrdě kritizoval. Podle místopředsedy sněmovny je jeho výzva "groteskní" a nelze ji prý brát vážně. Schwarzenberg by si podle Zaorálka měl "udělat v hlavě jasno", co tímto vyjádřením sleduje. "Mám ještě v živé paměti jeho prohlášení, že celý tenhle systém je proti Rusku," řekl Zaorálek.

I kdyby se Schwarzenbergovo přání vyplnilo a Rusové se do projektu zapojili, na odmítavém postoji ČSSD vůči radaru by to prý nic nezměnilo.

ČTĚTE TAKÉ: Pentagon zkoumá náhrady za základny v Česku a Polsku
                        Cukr a bič? Nejdřív rakety, teď chtějí Rusové jednat

Naopak pozitivně reagoval na ministrova slova Vidím. "Myslím, že by to bylo moc dobře," řekl poslanec vládní ODS, která americké plány v Česku podporuje. Vidí ale jen mizivou šanci, že se tak stane.

Oddálení projektu nevadí

Budoucnost protiraketového deštníku teď určí nový prezident USA Obama.V souvislosti se současnou vážnou finanční a hospodářskou krizí se objevily spekulace, že by Spojené státy mohly od nákladného projektu odstoupit či že by se jeho budování mohlo oddálit.

Schwarzenberg si nicméně nemyslí, že by projekt mohl být zrušen. "Když to bude o rok, dva oddáleno, tak mi to v zásadě nevadí. To je na Američanech," řekl s tím, že kdo platí, tak ten si také může říct, kdy co bude.

Schwarzenberg dnes v NATO představoval priority českého předsednictví Evropské unii velvyslancům členských zemí Severoatlantické aliance. Ani jeden z nich se prý o problematice protiraketové obrany nezmínil.

O to, v jaké fázi je nyní ratifikace smluv mezi ČR a USA o umístění radaru v Česku, se ale podle něj zajímal generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. S ním ministr hovořil dopoledne.

Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ