Bruselské faux pas sochaře Davida Černého Bulhary rozhořčilo. Český velvyslanec v Sofii Martin Klepetko si však nemyslí, že by plastika v Radě EU měla výraznější dopad na vztahy obou zemí. „Myslím si, že se to pomalu začíná překlápět do roviny sice nepovedeného, ale vtipu," řekl Klepetko v rozhovoru pro ON-LINE deník TÝDEN.CZ
Jak vás přijali na bulharském ministerstvu zahraničí, kam si vás pozvali?
Řekl bych, že to bylo celkem kolegiální přijetí. Samozřejmě, diplomatická povinnost velí něco sdělit, takže mi byl sdělen ostrý protest, ale bylo to v naprosto profesionální rovině bez nějakých emocí.
Podniknou Bulhaři ještě nějaké kroky?
Včera mi bylo řečeno, že další kroky zvažují a že pravděpodobně budou protestovat ještě v Bruselu a v Praze. Nevím, jestli už něco z toho učinili.
Ochladí se výrazně naše vztahy s Bulharskem? Mohli by odvolat například svého velvyslance z Prahy?
Já bych nechtěl moc předpovídat, ale myslím si, že ne. Alespoň tady to tak nevypadá, že by to bylo až tak napjaté. Spíše je to o první reakci. Chápu, že to Bulhary naštvalo. V podstatě, mě to naštvalo také, když jsem to viděl prvně. V okamžiku, kdy se snažíte si vytvářet ideální předpoklady pro hladký průběh předsednictví, vám každá taková věc značně narušuje plány. Nikdo z toho není příliš nadšený, ale myslím si, že první emoce opadnou. Už dnes se to mírní a komentáře v tisku nejsou tak ostré jako včera a dokonce přibývá lidí, kteří se v internetových diskusích staví na naši stranu. Rozhodně se nedá říct, že by celé Bulharsko protestovalo.
Historické konotace bývají zrádné, pokud člověk nerozumí té které zemi. Myslíte si, že pan Černý, ať už to myslel, jak chtěl, narazil na místo citlivé podobně, jako je u nás například Mnichov?
Určitě. Turecký moment je tady silně symbolický a to bylo právě to, proč Bulhaři nejvíce protestovali. Ale myslím si, že se to pomalu začíná překlápět do roviny sice nepovedeného, ale vtipu.
Je to trošku černější (humor), než bychom chtěli vidět... Také bude záležet na reakci dalších zemí. Zatím jsem nezachytil, že by si někdo další (výrazněji) stěžoval. Myslím si, že Bulhaři nebudou chtít být jediní, kteří nerozumějí vtipu. Takže si myslím, že ta první reakce byla povinná, politická.
Proč se Bulharům plastika nelíbi? |
Bulharská roztrpčenost plastikou může pramenit z více věcí. První je zjevný důvod, že ničí země by nebyla ráda ztvárněna jako turecký záchodek nevalné kvality. Druhým důvodem je téměř pět set let poroby bulharského národa pod Osmanskou říší. Od roku 1396 spadalo Bulharsko pod sultána. Až roku 1878, po rusko-turecké válce, vzniká nezávislé moderní Bulharsko. Největší územní rozlohu má Bulharsko před Druhou balkánskou válkou. Při snaze zajistit si své územní zisky bojuje s přesilou všech sousedních států a končí pro Bulhary katastrofou. V první světové válce se snaží Bulharsko zvrátit výsledek Druhé balkánské války a připojilo se na stranu Ústředních mocností. Nakonec však přichází i o smluvně garantovaný přístup k Egejskému moři, kvůli přesidlování maloasijských Řeků. |
Foto: mzv.cz, eu2009.cz