Český mučedník ze Súdánu: aktivista Petr Jašek

Domácí
23. 10. 2016
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Už deset měsíců přežívá v súdánském vězení křesťanský aktivista Petr Jašek zadržený za údajnou špionáž a rozvracení státu. Podle informací TÝDNE přitom český vězeň už mohl být dávno doma - pokud by kývl na neoficiální nabídku a rozhodl se svědčit proti zatčeným súdánským kolegům.

Je horký listopadový den roku 2015, teplota saharského vzduchu dosahuje na slunci padesáti stupňů Celsia a dvaapadesátiletý Petr Jašek právě přejíždí jižní hranici Súdánu. Cestuje nalehko. S sebou má jen zavazadlo s nejnutnějším oblečením, několik tisíc dolarů v hotovosti, laptop a kameru. K tomu má na bezpečném místě ukryté dva pasy - pro případ, že by se dostal do problémů.

Není to poprvé, kdy Jašek vyráží na nebezpečnou misi. Pod hlavičkou mezinárodní organizace s patetickým názvem Hlas mučedníků, jež monitoruje útlak křesťanů v různých koutech světa, se Jašek v předchozích letech vypravil například do Asie, dokonce i do západní Afriky, kde dokumentoval násilnosti a pustošení teroristické skupiny Boko Haram. Navzdory značnému riziku se mu pokaždé podařilo vrátit v pořádku domů.

Zadržení na letišti

Jenže tentokrát Jašek přijíždí do vroucího kotle Súdánu, do země, v níž pevnou rukou vládne prezident Umar al-Bašír, jediná vládnoucí hlava státu, na niž je vydán mezinárodní zatykač, a to za masakry, hladomor a genocidu v jihosúdánském Dárfúru. Prezidentova paranoia přitom stále sílí a negativní publicitu se snaží za každou cenu udržet pod pokličkou. Všemi způsoby. Podle Reportérů bez hranic se Súdán řadí v žebříčku svobody slova na úplné dno, po bok Íránu nebo Saúdské Arábie. Na nepohodlné živly zde platí navíc obzvlášť účinný bič - série zákonů na obranu státu, "říznutých" právem šaría, jimiž lze poslat za mříže téměř kohokoli. Před horlivým aktivistou z Čech, hnaným křesťanským zápalem, se rýsuje fatální střet.

Těsně před odletem zpátky domů, 10. prosince 2015, Jaškovi zahradili cestu v letištní hale v Chartúmu příslušníci súdánské tajné služby NISS a odvezli ho do vyšetřovací vazby. O dva dny později po něm vyhlásil pátrání Interpol. Týden o něm neměl téměř nikdo zprávy, rodina ani nevěděla, zda je vůbec naživu. Následně ho súdánská prokuratura obvinila z několika trestných činů.

Čtěte TÝDEN!* Proč byl Jaškův vstup do Súdánu označen za nelegální? 

* Z čeho byl český aktivista skutečně obviněn?

* Jak vypadá súdánský kriminál? 

* Hrozí aktivistovi trest smrti? 

VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM ČÍSLE MAGAZÍNU TÝDEN, KTERÝ VYCHÁZÍ  V PONDĚLÍ 24. 10. 2016. 

Autor: Jan GebertFoto: , ČTK/ABACA/AA/ABACA

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaTV BarrandovPředplatné