Čeští bratři v Norsku nejspíš nebudou adoptováni, uvedl úřad

Domácí
3. 3. 2015 22:14
Eva Michaláková s oběma syny.
Eva Michaláková s oběma syny.

Norské úřady tvrdí, že v případech, jako je kauza odebraných bratrů Michalákových, adopce zpravidla nepřipadá v úvahu, zejména když stále existují vazby dětí na matku. V tiskové zprávě to sdělil ředitel českého Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí (ÚMPOD) Zdeněk Kapitán.

Kapitán v Oslu o bratrech Michalákových jednal s norskými představiteli, které mimo jiné upozornil, že Česká republika s adopcí těchto svých občanů nesouhlasí. Norské úřady sourozence odebrali českým rodičům v květnu 2011 pro podezření ze zneužívání a zanedbávání; třebaže policie případ odložila, matka se zatím navrácení dětí domáhá marně.

Norští zástupci prý mimo jiné slíbili zprostředkovat jednání, které by vedlo k možnosti zajistit pro oba bratry výuku češtiny.

Kapitán tři a půl hodiny jednal s vedením norského Ředitelství pro děti, mládež a rodinné záležitosti (Bufdir), se zástupcem krajského guvernéra pro oblast Buskerud a se zástupci ministerstva pro děti, rovné příležitosti a sociální začleňování a ministerstva zahraničí.

Matka bratrů Michalákových má nyní omezen kontakt se svými dětmi, což norští účastníci schůzky komentovali slovy, že tak přísná omezení styku jsou systémově v Norsku méně obvyklá a odrážejí závažnost případu.

"I pro norskou stranu je důležité podporovat opatření pro aktivnější práci s rodinou, nicméně současná úprava styku je nastavena pravomocným rozhodnutím a k její změně může dojít v rámci probíhající revize případu, uvedl Kapitán ve své tiskové zprávě. Všichni zúčastnění podle něj prohlásili, že budou dál v přímém kontaktu, aby podpořili aktivní styk dětí s biologickou rodinou v souladu s principy Úmluvy o právech dítěte.

Při jednání Norové podle Kapitána prezentovali základy systému sociální péče o děti včetně některých statistických údajů, o které svůj norský protějšek dopisem požádal český premiér Bohuslav Sobotka.

Bufdir se v Norsku zabývá ochranou dětí a rodin, ale věnuje se i prosazování rovnosti a nediskriminace pro obě pohlaví, postižené či příslušníky sexuálních menšin. Schůzku přímo s pracovníky norské sociální služby (Barnevernet), která bratry Michalákovy odebrala, neměl Kapitán v programu. Už dřív představitelé norské sociální služby brněnskému Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí sdělili, že přímá jednání s Barnevernet nejsou možná. Vyvolat je prý mohou jen advokátky matky a uskuteční se, když to sociální úřad uzná za vhodné.

Norská sociální služba odebrala děti v květnu 2011 pro podezření ze zneužívání a zanedbávání. Policie však později případ odložila a žádné obvinění nepadlo. Norský soud nicméně považoval zjištění za závažná a rozhodnutí sociální služby potvrdil. Dnes devítiletý Denis a šestiletý David vyrůstají odděleně ve dvou pěstounských rodinách. Matka je chce získat zpět, ale zatím s odvoláními neuspěla. Loni v prosinci požádala v Norsku znovu o přezkoumání případu. Podle norské advokátky by rozhodnutí mohlo padnout do poloviny letošního roku. Do řešení kauzy se před časem zapojila česká diplomacie.

Autor: ČTK Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ