Čeští entomologové byli <span>podmínečně propuštěni</span>

Domácí
25. 7. 2008 11:44
Dva čeští entomologové budou propuštěni na kauci.
Dva čeští entomologové budou propuštěni na kauci.

Dva čeští entomologové budou propuštěni na kauci.

Dva čeští entomologové, kteří byli zadrženi v Indii kvůli údajnému nedovolenému sběru hmyzu, byli dnes podmínečně propuštěni z věznice v Dárdžilingu. Uvedl to český velvyslanec v Indii Hynek Kmoníček s odvoláním na právníka Emila Kučery a Petra Šváchy.

Podle Kmoníčka nemuseli entomologové zatím zaplatit žádnou kauci; stačilo prý ujištění českého zastupitelského úřadu, že neopustí město.

K TÉMATU: Indové zatkli dva Čechy. Sbírali v rezervaci brouky

Nyní budou Češi čekat na oficiální obžalobu. Na to mají podle Kmoníčka úřady 60 dnů, z nichž 30 dní už uplynulo. Oba muži, kterým hrozí podle indického zákoníku až sedm let vězení, se v tomto období musejí dvakrát týdně hlásit na policii v Dárdžilingu a nesmí toto město v indickém svazovém státě Bangla opustit.

Českým entomologům nyní nabídlo spolupráci místní muzeum. "Dneska nám přišla nabídka od dárdžilingského muzea, oni tam zakládají novou sekci entomologie, že by byli rádi, kdybychom jim pomohli," řekl Kučera v telefonickém rozhovoru své přítelkyni Ivě Trpákové.

Jednapadesátiletého Šváchu z Entomologického ústavu Akademie věd a dvaapadesátiletého Kučeru zadržely indické úřady 22. června. Zatčeni byli poblíž národního parku Singalila u Dárdžilingu, protože neměli oficiální povolení ke sběru hmyzu. Od té doby byli ve vazbě v Dárdžilingu. Jejich případ komplikovala stávka tamních justičních zaměstnanců.

Přesvědčení o nevině

Čeští vědci v čele s předsedou Akademie věd Václavem Pačesem a šéfem Entomologického ústavu Janem Šulou propuštění svých kolegů přivítali. "Aspoň něco," reagoval šéf akademie Pačes na podmínečné propuštění. Pačes je přesvědčen, že jsou neviní. Řekl, že se bude snažit dodat důvěryhodnosti jejich vědeckému věhlasu a erudici.

Také Šula je přesvědčen, že entomologové mluví pravdu a hmyz pro svou vědeckou práci nesbírali v národním parku Singalila, z čehož jsou podezřelí. "Pokud Švácha prohlásil, že tam nebyli, tak věřím, že tam vědomě nebyli," zdůraznil. Vzhledem k relativně bezvýznamnému počtu exemplářů, který nasbírali, nemohli nijak poškodil biodiverzitu, dodal.

Radost neskrývala Kučerova přítelkyně. "Zaplať pánbůh, že už v tom vězení nemusí být. Určitě to zdravotní ohrožení venku nebude takové jako ve věznici a i psychicky na tom budou daleko líp," řekla Trpáková. Na stranu českých vědců se postavila i mezinárodní vědecká komunita. Petice, které žádaly propuštění obou mužů, v minulých týdnech podepsaly stovky lidí, většinou vědců.

Ilustrační foto: profimedia.cz

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ