Čeští lékaři budou operovat afghánské děti
04.04.2008 16:50 Původní zpráva
V dětském kardiocentru v pražské nemocnici Motol přibyli dnes odpoledne čtyři malí pacienti. Mohammadi, Bibi, Breshna a Nasima z Afghánistánu přiletěli s českými chemiky a zdravotníky z polní nemocnice. Většina z nich by bez lékařského zásahu zemřela.
Rovnou z vojenského letiště v Praze-Kbelích zamířili pacienti se svými příbuznými na karanténní vyšetření. Za několik dní je čekají operační zákroky. "Děti, které jsme vybrali, mají vrozené srdeční vady a v Afghánistánu nemají šanci na jakoukoli péči," vysvětlil dětský kardiolog Tibor Klein.
ČTĚTE TAKÉ: Afghánci znají české fotbalisty
Většina z dětí by podle něj bez operace dřív či později zemřela. "Když dnes jedna z děvčátek udělá deset kroků, omdlí. Operace zásadně změní její život," řekl serveru TÝDEN.CZ Klein. "Po zákroku bude moci chodit do školy a celkem normálně žít," dodal lékař.
Právě on v prosinci odletěl do Kábulu, kde budoucí pacienty vybíral. Musel prohlédnout čtyřicet nemocných dětí a rozhodnout, která z nich se poletí léčit do Česka.
"Jediné kritérium bylo medicínské, tedy zdravotní naléhavost případu, ale je to skutečně velmi těžké," přiznal pediatr. "Ani jsme neměli k dispozici všechny údaje, a nebylo to tedy tak objektivní, jako kdybychom se rozhodovali u nás."
ČTĚTE TAKÉ: V Afghánistánu zemřel český voják
Kromě dětí s nemocemi srdce přiletěl do České republiky i jedenáctiletý Abdul z Kábulu. Po hodinách letu, s berlemi a v cizím prostředí se přesto snažil usmívat. Lékaři ve Fakultní nemocnici na Bulovce a ve Vojenské nemocnici ve Střešovicích mu budou operovat postižený levý kyčelní kloub.
Abdul je navíc v Česku bez rodičů, na cestě ho doprovází strýc. "Rodiče měli potíže s prací a nemohli do odjet z Kábulu, proto poslali mě," vyprávěl mladý muž. Abdulův strýc pracuje v Afghánistánu pro Mezinárodní podpůrné bezpečnostní síly, a byl proto v kontaktu s českými vojáky.
Díky humanitárnímu programu MEDEVAC se operace čelisti dočká i devětatřicetiletý Táhir. I jeho doporučili příslušníci 3. kontingentu české armády. Díky programu MEDEVAC léčili čeští doktoři od roku 1993 sto čtrnáct pacientů ze zemí postižených válkou přírodními katastrofami. Drtivá většina z nich byly děti.
ČTĚTE TAKÉ: Češi se pouštějí do nejnáročnější akce v Afghánistánu
Foto: Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.