Na Island se z Čáslavi přesunula první část vojáků, kteří v zemi připraví zázemí pro pět českých stíhaček JAS-39 Gripen. Řekli to zástupci armády. Čeští piloti budou hlídat islandský vzdušný prostor necelý měsíc. Stíhačky by měly na ostrovní stát přiletět ve středu.
"Dnes krátce před půl desátou odletěl airbus, který má na palubě příslušníky kontingentu, z čáslavského letiště. Jde o 35 osob," uvedl Rostislav Lukáš z čáslavské základny. Mluvčí základny Tomáš Maruščák, který byl na palubě letadla, po přistání na Islandu telefonicky řekl, že let trval necelé čtyři hodiny. "Už jsme v místě určení, právě vyndáváme zavazadla," uvedl Maruščák kolem druhé hodiny odpoledne. Na ostrov se podle něj přesunula polovina úkolového uskupení.
Pokud se nic nezmění, gripeny na Island zamíří ve středu. Při přeletu budou tankovat palivo přímo za letu za pomoci italského letounu KC-767. Stejný postup si piloti vyzkoušeli i při loňské podzimní islandské misi. Piloty bude doprovázet český pozemní personál, jeho druhá část na Island přeletí v pátek. Celkem by mělo být do 25. srpna nasazeno 65 až 70 vojáků.
"Letouny by se měly hned následujícího dne vrátit zpět na mateřskou základnu v Čáslavi opět v doprovodu italského tankeru," uvedl Maruščák. Zbylí vojáci by měli do Česka doletět 29. srpna.
Čeští piloti na Islandu se svými letadly vystřídají kanadské kolegy, kteří se zaměřili na letecké operace proti Islámskému státu. Severoatlantická aliance proto požádala Česko o výpomoc. Islandské nebe budou hlídat čtyři stroje, jeden bude záložní. První certifikační lety jsou naplánovány na 27. a 28. července, pohotovost čeští letci převezmou o den později.
Čeští stíhači absolvovali islandskou misi už loni od 10. října. Střežili vzdušný prostor nad ostrovem a jeho teritoriálními vodami v rámci společného systému protivzdušné a protiraketové obrany NATO. Několikrát byli uvedeni do vyšší pohotovosti, k ostrému startu ale povoláni nebyli. Do vzduchu se dostali díky cvičným letům. Na domovskou základnu se gripeny vrátily 4. prosince.
Island nemá vlastní armádu a poblíž jeho vzdušného prostoru údajně v posledních měsících narůstala aktivita ruských vzdušných sil. Dříve se česká armáda podílela dvakrát na zajišťování bezpečnosti vzdušného prostoru Litvy, Lotyšska a Estonska.