Výročí Palachova týdne si kromě politiků připomínají i studenti: od pondělní půlnoci až do 25. ledna drží řetězovou hladovku. Chtějí připomenout, o co Palach usiloval, a upozornit, že dnešní společnost se k problémům dost výrazně nevyjadřuje.
Hladovku drží na dvacet studentů středních a vysokých škol ve dnech mezi výročím činu Jana Palacha a jeho úmrtím. "Mají rozpis a drží ji na mnoha různých místech. Někteří jsou v Brně na Masarykově univerzitě, jiní dojíždějí z různých koutů do Prahy a hladovku drží prostě tam, kde právě jsou," popisuje Petr Marek z platformy Bez komunistů.cz, která akci zaštiťuje.
Jedním z hladovějících je Jan Deutsch z Filozofické fakulty Karlovy univerzity . "Držím hladovku právě teď. Pro každého trvá dvanáct hodin, já začínám v poledne a končím o půlnoci," vysvětluje. Hladovka je pro něj formou připomenutí a uctění toho, co Jan Palach a Jan Zajíc udělali. Přenesením jejich činu do dnešní doby a dnešní společnosti.
"Jde o to, že se ohradili proti tomu, co se jim nelíbilo a co nebylo správné. A to se v dnešní době moc nestává," doplňuje Deutsch. Podle něj na čin z konce 60. let zapomínají zejména jeho vrstevníci.
Hladovka i po Palachově činu
Skupinová hladovka studentů vysokých a středních škol navazuje na tu z roku 1969. Když se Jan Palach polil hořlavinou a zapálil před Národním muzeem, studenti reagovali zahájením hladovky. "Tehdy byla zima podobně mrazivá jako teď. Studenti si ve vypuštěné fontáně před muzeem postavili přístřešek a drželi tam hladovku," popisuje Petr Marek. Jejím nejznámějším účastníkem byl Jan Zajíc, který měsíc nato následoval Jana Palacha jako takzvaná pochodeň číslo dva.
Studenti tehdy drželi hladovku za splnění požadavků Jana Palacha. "Nechtěl toho moc, výslovně zmiňuje hlavně zrušení cenzury a chtěl vyburcovat národ, aby nepropadal apatii," popsal Marek.
Sdružení Bez komunistů.cz zastřešuje i dlouhodobou hladovku, která začala už před čtyřmi lety na protest proti vzniku krajských vlád za účasti komunistů. "Řetězová hladovka připomíná oběti komunismu. Každý člověk, který ji po dobu jednoho dne drží, připomíná konkrétního člověka. Ať už jde o popravené v justičních vraždách, oběti uvěznění, lágrů nebo zastřelené na hranicích či oběti okupace," popisuje Marek. Dlouhodobé hladovky se účastní i slavné osobnosti. Mezi nimi Marta Kubišová, Jiří Suchý nebo Miloš Forman, který právě při ní prohlásil, že komunismus je ostuda lidstva.
Další akce budou následovat
Hladovka není jedinou studentskou připomínkou Jana Palacha. Ve středu 18. ledna zástupci platformy zažehnou ve Všetatech u Palachova rodného domu svíce a "Světlo naděje" pro Jana Palacha a Jana Zajíce dovezou k pomníku na Václavském náměstí před muzeem, kde ve čtvrtek naváže připomínkové shromáždění.
Na vzpomínkové akce zve i studentská rada Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Zahájí je v podvečer tradiční pietní akt na náměstí Jana Palacha u jeho posmrtné masky a ukončí 19. ledna panelová diskuse s názvem "Palach kulturní. Palach politický. Palach duchovní".