Chválím za peníze. Na webu přibývá skrytá reklama
06.03.2009 07:30 Původní zpráva
Reklamní agentury stále častěji najímají diskutéry, kteří na internetu vychvalují výrobky svých klientů. Časopis TÝDEN vystopoval jednoho z nich. Za skrytou reklamu inkasuje 25 tisíc korun.
Není levnější, účinnější a nenápadnější reklamy. A české firmy si toho už všimly. Stačí jen na ta správná internetová diskusní fóra rozsévat pochvalné příspěvky o nabízených výrobcích.
"Holky, vyzkoušela jsem spoustu výrobků, ale tenhle jediný mě nadchl," vychvaluje kosmetickou novinku na jednom z portálů pro ženy diskutující s přezdívkou Alicebellini. Časopis TÝDEN sledoval její internetovou stopu a přišel na to, že podobná doporučení trousí minimálně na dalších pěti specializovaných webech. Při osobním setkání pak diskutérka přiznala: za příspěvky si nechávám platit.
Umělé jako živé
V zahraničí jde o detailně popsanou marketingovou strategii. Reklamní agentury nasazují do diskusních fór tajné agenty, aby vychválili nabízené televizory, prací prášky nebo třeba automobily. Reklamní šoty už nezabírají. "Takovému fixlování se říká astroturfing - podle americké značky hustého umělého trávníku, který vypadá jako živý," vysvětluje Petr Čaník, jenž na vysoké škole vyučuje podnikatelskou etiku.
ČTĚTE TAKÉ: Chválím za peníze. Na webu přibývá skrytá reklama
České reklamní agentury kouzlo astroturfingu teprve objevují. A nejen ony. Skryté reklamy si začali všímat už i správci internetových stránek. "Takové příspěvky mažeme každou chvíli," přitakává Lukáš Vodička ze serveru Omlazení.cz.
Právě tam zachytil TÝDEN poprvé stopu Alicebellini. Třicetiletá žena se při schůzce představila jako Gabriela Jelínková, rovnou však naznačila, že ani tohle nejspíše nebude její skutečné jméno. Na webu publikuje pod třiceti pseudonymy.
Modelky už netáhnou
"Radím dívkám s jejich kosmetickými obtížemi a přitom jim doporučuji výrobky, které na reklamním trhu zastupuje naše agentura," popisuje Jelínková. "Někdy přiznám, že pracuji pro konkrétní firmu, jindy se vydávám za normální ženu, jíž naše výrobky pomohly. Počítačově upravené fotky modelek s hustými řasami už nikoho pro koupi určité řasenky nepřesvědčí," dodává.
Za astroturfing inkasuje měsíčně 25 tisíc korun. Pro jakou reklamní agenturu pracuje, však prozradit nechce. "Naši zaměstnanci rozhodně žádné takové aktivity nevyvíjejí," tvrdí Nikol Novotná, mluvčí firmy L´Oréal, jejíž výrobky Alicebellini vychvaluje nejčastěji.
Z druhé strany
Některé firmy se do diskusí aktivně nezapojují, ale bedlivě si hlídají, co se o nich napíše. Svou zkušenost s tím má například Kateřina: "Na jedné diskuzi jsem odkazovala na e-shop s dětským zbožím Nunynek.cz (protože jsem s ním byla moc spokojená) a při další objednávce mi paní psala, že mi děkuje, že jsem o nich pochvalně napsala, že ji to moc potěšilo."
Může za to stážistka
Nejznámější průšvih se stal loni v dubnu. Stážistka PR agentury Bison & Rose propagovala služby ČSOB a Poštovní spořitelny v diskusích pod několika falešnými jmény a ještě napadala konkurenci. Bison & Rose stážistku promptně propustil. "Šlo o její čistě soukromou aktivitu, která nesouvisela s obsahem naší spolupráce. Naše počítače navíc využívala pouze náhodně," distancoval se tehdy od horkého bramboru Roman Šmíd z Bison & Rose.
Ilustrační foto: archiv, Petra Mášová
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.