Rodinám lidí se zdravotním postižením hrozí v krajním případě dokonce i bezdomovectví. Důvodem je nový občanský zákoník, který je znevýhodní v případě, že handicapovaný člověk zemře. Tvrdí to Národní rada osob se zdravotním postižením. Dotknout by se to mohlo desetitisíců domácností.
Podle jednoho z paragrafů nového občanského zákoníku totiž v případě smrti nájemce přejde nájemní smlouva na členy jeho rodiny, pokud s ním v bytě žijí. U bytů zvláštního určení, například bezbariérových bytů pro handicapované, to ovšem bude jinak. Zemře-li nájemce, musejí byt do tří měsíců opustit.
"Je to strašné zvěrstvo, podle zákona je vystěhují i s dětmi," říká právník Národní rady osob se zdravotním postižením Jiří Hutař, který to považuje za neuvěřitelně kruté, bezohledné a pohrdající osobami, které dlouhodobě pečují o osoby závislé na službách. Tito lidé totiž podle něj většinou velké příjmy nemají a budou si jenom těžko hledat náhradní bydlení. "Tohle ustanovení udělá z rodin lidí, kteří se o handicapované starají, bezdomovce," dodal Hutař.
Na problém upozorňovalo zákonodárce i Sdružení nájemníků. "Pokud zemře člověk, jenž měl zdravotní postižení a který ten byt kvůli němu dostal, tak to pro jeho rodinu problém bude. Když jsme se na to ptali, tak odpověď byla, že máme v České republice řádově desetitisíce volných bytů a sehnat byt za nájemné v místě obvyklé není problém," cituje volně odpověď zákonodárců předseda sdružení Milan Taraba. Ale i on se domnívá, že tam riziko v případě, že půjde o domácnosti nižších příjmových skupin, bude. "Pak budou mít možná velké problémy nějaké rozumné bydlení sehnat, protože i když je na trhu spousta volných bytů, nabídky jsou často vysoké," dodává.
Podle jeho propočtů je v Česku bytů zvláštního určení pro handicapované až třicet tisíc. Národní rada osob se zdravotním postižením se prý bude snažit lobbovat za změnu zákoníku.