Chystaná novela <span>silničního zákona</span>: tramvaje bez přednosti

Domácí
13. 1. 2008 16:16
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Tramvaj by už před chodci přednost mít neměla.Expertní komise ministerstva dopravy by měla do konce února dokončit návrh novely silničního zákona. Změny v dopravě, mezi které mimo jiné patří zrušení přednosti tramvají před chodci, by po případném schválení parlamentem mohly začít platit od začátku roku 2009. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli řekl ministr dopravy Aleš Řebíček.

Komise složená z dopravních odborníků a zástupců politických stran nalezla také společné stanovisko k problému takzvané osoby blízké. Ředitel dopravní policie Martin Červíček uvedl, že komise mimo jiné navrhla odstranit ze zákona ustanovení, které umožňuje řidičům vyhnout se postihu za dopravní přestupek, pokud oznámí, že auto řídil například rodinný příslušník.

Podle místopředsedy ČSSD Milana Urbana však nelze problém vyřešit tím, že odpovědnost v takovém případě ponese vlastník vozidla, jak někteří odborníci navrhují. "Je to právně složitý problém. Máme tady leasingové smlouvy a podobně," uvedl.

Ministr však konstatoval, že návrh bude třeba ještě legislativně sladit s některými dalšími předpisy. Podílet by se na tom kromě ministerstva měla také Legislativní rada vlády nebo Poslanecká sněmovna. "Není zatím všeobecná shoda," uvedl v televizi ministr.

Šéf Dopravní policie Martin Červíček při on-line rozhovoru pro TÝDEN.Nový přístup k nehodám

Červíček doplnil, že policie chce také změnit v administrativní oblasti postup při šetření nehod, aby zjištění viníka bylo rychlejší. "Pro mě je nepřijatelné, abychom v souvislosti s dopravní nehodou do 50 000 (korun škody) bez zranění byli povinni ji dokumentovat na čtyřech listech a zaznamenávat věci, které nejsou až tak důležité," uvedl Červíček. Souhlasí také s návrhem, který mimo jiné zavádí přednost chodců před tramvajemi.

Jedním z návrhů komise také bylo zvýšení hranice škody, při které je řidič povinen přivolat policii, až na 250 000 korun. Proti tomu je však Urban. "Já si myslím, že 250 tisíc je příliš. Je tady spousta aut v České republice, které tuto hodnotu vůbec nemají," uvedl. Podle něj by se policie místo sankcí měla spíše soustředit na prevenci.

Diskutuje se i o bodovém systému

Řebíček také uvedl, že komise zatím neukončila diskusi o změnách v bodovém systému. Podle Urbana je například možné debatovat o vyšším počtu bodů. Bodový systém platí od července roku 2006. Pokud motorista ztratí za přestupky 12 bodů, přijde na čas o řidičský průkaz. Podle Urbana by také prospělo zavedení řidičských průkazů na zkoušku. S tím souhlasí také Červíček. "Nejde jenom o omezení doby platnosti řidičského průkazu, ale také o to, jak dovychovávat řidiče, kteří se něčeho (přestupku) dopustí," konstatoval.

Podle Řebíčka by také na vybraných úsecích silnic mohlo být zpřísněno předjíždění kamionů. Změny by se podle Červíčka mohly týkat až jedné třetiny dálnice D1. Ministr zopakoval, že by se na určitých úsecích dálnic v Česku mohlo jezdit rychlostí až 160 kilometrů v hodině, i když se experti touto otázkou nezabývali.

Zavedení bodového systému a nový silniční zákon znamenaly revoluci v dopravě. V prvních několika měsících platnosti nového předpisu se situace na českých silnicích skutečně zlepšila, potom se ale začala vracet do starých kolejí. Loni na českých silnicích podle nedávných předběžných policejních statistik zemřelo 1111 lidí, tedy o 155 více než za rok 2006. Zároveň se ale jednalo o druhý nejnižší počet mrtvých od roku 1990. Expertní skupinu pro vypracování novely zákona i pro posouzení jeho dopadů zřídil Řebíček v září.

Foto: Robert Zlatohlávek, ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ