Chytrý tah Zemana. Sobotka nemohl odložit Lucembursko

Domácí
11. 5. 2017
Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.
Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Překvapivou SMS zprávou krátce před premiérovým odletem torpédoval prezident Miloš Zeman návštěvu Bohuslava Sobotky v Lucembursku. Napsal to ve čtvrtek list Luxemburger Wort. Vládní krize v Česku podle něj zastínila celou návštěvu. Sobotku list označil za "antipopulistu", který je svým postojem mezi představiteli visegrádských států výjimkou.

Sobotka ve středu odletěl na návštěvu Lucemburska u příležitosti 95. výročí navázání diplomatických styků velkovévodství s tehdejším Československem. Podle listu Luxemburger Wort však setkání s premiérem Xavierem Bettelem zastínila "pražská domácí politika".

Českého premiéra při odletu do Lucemburska zastihla na letišti "překvapivá" esemeska od prezidenta Zemana, který svolal předsedy vládních stran na jednání o budoucnosti koalice. V tomto okamžiku ale podle lucemburského listu Sobotka nemohl cestu odříci, "aniž by riskoval diplomatickou roztržku". Podle deníku šlo o "promyšlený šachový tah (prezidenta) Zemana", který mohl Sobotku obvinit z toho, že dává návštěvě v Lucembursku přednost před řešením domácí krize.

Na svém zpravodajském webu Luxemburger Tagblatt o Sobotkovi hovoří jako o "antipopulistovi". Mezi premiéry států visegrádské čtyřky (Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko) je podle něj jediný, se kterým se ještě nepustil do křížku lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn. Zatímco maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi hrozil ministr vyhozením jeho země z EU a polským představitelům vyčítal sovětské metody, český premiér Sobotka je mezi předními politiky Visegrádu "jasnou výjimkou".

Server tagblatt.lu upozornil také na to, že přes mnohé výroky o přátelství Lucemburska a Česka, jsou obě země v současnosti velkými konkurenty. Obě totiž usilují o přesun Evropské bankovní agentury (EBA) v souvislosti s odchodem Británie z EU právě do své země. V této souvislosti list upozornil, že evropské smlouvy už v roce 1965 stanovily, že "orgány Evropského společenství uhlí a oceli zodpovědné za finanční intervence budou mít sídlo v Lucembursku". Podle premiéra Bettela z tohoto dokumentu jasně vyplývá, že má Lucemburk na EBA právní nárok.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Dospiva Jakub, Petrášek Radek

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné