Revoluci zažilo v pondělí vedení Policejní akademie ČR. Výsledkem několikahodinového jednání akademického senátu bylo odvolání druhého muže vysoké školy Jana Brázdy - prorektora pro strategii a vnější vztahy. Prý se chová nedemokraticky a je nadbytečný.
Postavíš-li se rektorovi Vladimíru Plecitému a jeho lidem, připrav se na vendetu. Podobným výrokem lze charakterizovat atmosféru ve vedení vysoké školy, která připravuje budoucí policisty. Naposledy se o tom přesvědčil zástupce rektora Jan Brázda.
Jako záminka pro realizaci scénáře s názvem "Odvolání prorektora" stačilo málo: opatrnost Brázdy při zveřejňování listin fakultního senátu na školních internetových stránkách. Brázda totiž konzultoval s rektorem, zda má být na web vyvěšen doslovný přepis z jednání akademiků. "Měl jsem obavu, že zveřejněním textu porušíme zákon," bránil se prorektor.
Antidemokrat kvůli zákonům
Akademický senát byl však jiného názoru: Brázda nemá co do obsahu vyvěšovaných dokumentů mluvit, byť by byly v rozporu se zákonem. "Svým jednáním porušil právo na svrchovanost akademického senátu," řekl Pavel Vopršal. Ten nakonec také navrhl odvolání Brázdy. K prvnímu důvodu - překročení pravomocí - připojil ještě další dva: ekonomickou krizi a nadbytečnost Brázdova místa.
ČTĚTE TAKÉ: Další obětí čistky na policejní akademii je děkan
Důvod pro odvolání je nejasný |
V květnu se Jan Brázda zastal děkana bezpečnostní a právní fakulty Antonína Filáka. Ten už od svého únorového zvolení do funkce odráží pokusy o sesazení. Vystupuje při tom proti současnému vedení reprezentované Vladimírem Plecitým. Důvody touhy akademického senátu zbavit se Filáka jsou však stejně nejasné, jako důvody pro odvolání Brázdy. Oba byli totiž nedávno oceněni za velmi dobrou práci. |
"Kdyby se ukázalo, že zveřejněním listiny byl porušen zákon, trest by nepadl na hlavu akademického senátu, ale na vedení školy," zdůrazňoval Brázda.
Přesto šel další člen senátu při jeho obviňování ještě dál. "Prorektor Brázda jednal antidemokraticky," osočil svého kolegu František Novotný. Následně pak apeloval na akademiky: "Přimlouval bych se za lepší mezilidské vztahy na této škole." Přihlížející se v tu chvíli neubránili nevěřícím úsměvům. Stejně jako o několik minut později, když senátoři jednomyslně odvolali Brázdu z funkce.
VÍCE O FRANTIŠKU NOVOTNÉM:
Učil komunistické mlátičky, dnes školí budoucí policisty
Kádr z policejní akademie: Taková byla doba
"Nečekal jsem to, i když jsem nějaké tušení měl," přiznal po jednání Brázda. "Je tady asi zvykem zbavovat se lidí, kteří se postaví vedení," říkal. Na místě prorektora pobyl necelé dva roky, předtím sloužil přes třicet let u policie. "Víte, já tu nejsem rád," dodal na závěr.
Nejvyšší šéf policejní akademie se po jednání bavit nechtěl. "Nebudu odvolání pana prorektora komentovat. Byl jste tam," odbyl reportéra on-line deníku TÝDEN.CZ rektor Vladimír Plecitý.
Co předcházelo odvolání
Ještě než si Brázda vyslechl ortel, stihl rektor Plecitý sehrát part překvapeného šéfa. "Zaskočilo mě to. Jsem překvapen z navrhovaného usnesení," podivoval se, když mu akademický senát předčítal plán na Brázdovo sesazení.
Zareagoval však okamžitě a využil při tom své široké pravomoci. Svolal mimořádné zasedání akademického senátu - začínalo po ukončení toho řádného, na němž padl návrh na odvolání Brázdy. Na něm totiž nemohl být Brázda současně odvolán.
Za úžasu přihlížejících pracovníků policejní školy pak na rychle svolaném zasedání odcitoval Plecitý návrh na zrušení místa prorektora pro strategii a vnější vztahy. "Vždyť před chvílí tvrdil, že je překvapený, a teď už tahá z rukávu řešení," šeptalo si v tu chvíli udivené publikum.
Foto: Karel Šanda