Nový ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Pernes odvolal z funkce ředitele kanceláře ústavu Patrika Košického, ředitele odboru informatiky Marcela Uchytila a dva náměstky. S personálními změnami ve vedení instituce tak začal hned první den ve funkci.
Propuštění čtyř zaměstnanců potvrdil mluvčí ústavu Jiří Reichl. Pernes již dříve řekl, že plánuje personální audit. Nynější změny však učinil bez něj.
K TÉMATU: Pernes povede ústav totality, i bez dekretu
Zaměstnanci protestovali proti šéfovi Pernesovi
Političtí vězni protestují: Pernes nás uráží
Košického ve funkci vystřídá Iva Vojtková. Kromě něj a Uchytila dnes ve svých funkcích skončili první náměstek Miroslav Lehký a náměstek pro ekonomiku René Schreier.
Pernes je dnes první den ve své funkci. V čele ústavu vystřídal Pavla Žáčka, který byl od roku 2008 prvním šéfem a stál u jeho zrodu. Pernes je odborníkem na poválečné dějiny. Uvedl, že chce jako ředitel zvýšit úroveň výstupů z jednotlivých projektů ústavu. V současné době prý totiž neobstojí ve vědecké konkurenci.
Nový ředitel vyvolal rozruch poté, co se po jeho zvolení ukázalo, že navštěvoval Večerní školu marxismu-leninismu, ale neuvedl to do životopisu. Objevily se také výtky zpochybňující výběrové řízení a upozorňující na politické tlaky v souvislosti s volbou Pernese.
Někteří zaměstnanci ústavu a osobnosti také zpochybnili samotné výběrové řízení. Tvrdili, že nebyly splněny některé jeho zákonitosti. Rada ústavu, která Pernese vybrala, o svém rozhodnutí ještě dvakrát jednala; většina jejích členů ale dospěla k názoru, že výběrové řízení platí. Jmenovací dekret však odmítla podepsat předsedkyně rady Naděžda Kavalírová. Podepsala ho nakonec další členka rady Petruška Šustrová, která Pernese podporuje.
Zpravodajské servery ve středu přinesly informace o tom, že kvůli Pernesovu jmenování odstoupili z vědecké rady ústavu totality dva členové - disident, spisovatel a dlouholetý velvyslanec v Německu Jiří Gruša a vojenský historik Eduard Stehlík. Gruša v rozhovoru pro iDnes.cz řekl, že za dosazením Pernese do funkce stojí politické tlaky.
ČTĚTE TAKÉ: Každý musel za totality prostituovat, hájí se Pernes
Nový šéf ústavu pro totalitu studoval VUML. Radní to neví
Naopak další člen vědecké rady známý historik Vilém Prečan Pernese hájí a naopak kritizuje Žáčka. Ten z čela instituce odchází po dvou letech. Kvůli práci ústavu se proti němu objevily výhrady i v minulosti.
Ilustrační foto: Karel Šanda