Ambasáda se hroutí, zažívá rekordní <span>nával Vietnamců</span>

Domácí
25. 2. 2008 07:00
Cizinci v Česku
Cizinci v Česku

Cizinci v ČeskuJeště nikdy nežádalo tolik Vietnamců o vstupenku do Česka. Za poslední tři roky vzrostl počet jejich žádostí o vízum trojnásobně, od začátku nového milénia pak patnáctinásobně. Česká ambasáda v Hanoji se pod náporem žadatelů hroutí.

V prachu na chodníku u frekventované cesty se před českou ambasádou v Hanoji dennodenně tísní desítky lidí. Svůj pohled upírají k budově, v níž se rozhoduje o tom, zda propustku do Evropy dostanou.

Podle dosud nezveřejněných statistik frontu před českou ambasádou loni vystálo 15 501 Vietnamců. Je to dvakrát víc než v předchozím roce. A trojnásobek toho, s čím se ambasáda potýkala v roce 2005. Žádný jiný členský stát EU přitom takový nával nezažívá. "O vízum Spolkové republiky Německo loni požádalo 7938 státních příslušníků Vietnamu," píše se v ministerské zprávě, kterou má TÝDEN.CZ k dispozici.

Připlaťte si!

S tím, jak geometrickou řadou přibývají žádosti o vízum, stupňuje se i tlak na hanojskou ambasádu. Žadatelé o vstupenku do Česka obviňují diplomaty z korupce, ministerští zaměstnanci naopak mluví o výhružkách a nevybíravých útocích. "Konzulce například kdosi rozbil sklo u jejího auta. Došlo i na výhružky," potvrzuje mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová. "Někteří neúspěšní žadatelé a různé zájmové skupiny vyvíjejí na velvyslanectví stálý tlak, a to včetně pomlouvačné mediální kampaně," přidává se Roman Musil z hanojského úřadu.

Naráží na stín podezření z korupce, který se nad velvyslanectvím vznáší. Je to jen pár dní, co česká společnost FPH zveřejnila dokument, podle něhož vietnamská personální agentura vybírá za vízum 2200 amerických dolarů. Oficiální taxa přitom činí zhruba desetinu, konkrétně 240 dolarů. Pro představu: dva tisíce vydělá běžný Vietnamec za tři roky. S pomocí úplatku dostane žadatel lístek do srdce Evropy během jediného týdne, bez něj trvá procedura i čtyři měsíce. 

"Úplatek za rychlé vyřízení víza muselo dát spousta Vietnamců z mého okolí," tvrdí předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter.  

Kdo a zda úplatky inkasuje, ovšem není jisté. Když ministerstvo zahraničí vyslalo loni v březnu do Hanoje inspekci, vrátili se kontroloři s jednoznačným závěrem: korupční podezření se nepotvrdila.

Přesto všechno ovšem zůstává Česká republika pro Vietnamce stále vysněnou destinací. Důvody? V Česku už zdomácněla početná vietnamská komunita, která nově příchozím připravuje alespoň základní zázemí. "Do Hanoje navíc míří žádosti českých firem o bleskové vyřízení pracovních víz pro stovky minimálně kvalifikovaných dělníků, například svářečů, šiček či montérů," stojí v ministerské analýze.

A pak ještě česká kotlina nabízí jedno lákadlo: mnozí Asiaté zjistili, že české úřady neumějí řádně kontrolovat jejich podnikatelské aktivity. Bez větších obtíží tak mohou prodávat napodobeniny značkového oblečení a úspěšně se vyhýbat placení daní.

Úřady mlčí. A mlží

K poslednímu dni loňského roku pobývalo v Česku přes 50 tisíc občanů Vietnamu. Podle oficiálních statistik. Ve skutečnosti je ovšem reální číslo ještě vyšší. Stačí, aby Asiat s platným vízem svůj pas naoko ztratil. Ohlásí ztrátu dokladu, obratem dostane duplikát a "ztracený" originál pošle do Vietnamu. Pas pak poslouží dalšímu zájemci o cestu do Evropy. "Takové případy bohužel evidujeme," přiznává náměstek šéfa cizinecké policie Vladislav Husák. "Je pro nás obtížné při běžné kontrole, zda člověk, který se dokladem prokazuje je tentýž, co na fotografii."

 Přínosy vietnamské migrace

•  Vietnamští obchodníci tvoří konkurenci obchodním řetězcům. 

• Sami si vytvářejí nová pracovní místa.

• Přijímají i místa v méně kvalifikovaných dělnických profesích.

• Majoritní společnost vnímá vietnamskou komunitu bezproblémově.

 Rizika vietnamské migrace

 

• Zneužívají živnostenská oprávnění k získání pobytu, padělají doklady, uzavírají účelové sňatky.

• Dokáží efektivně využívat mezer ve státní kontrole.

• Porušují práva k duševnímu vlastnictví, krátí spotřební daně a cla.

• V praxi nerozlišují legální a nelegální formy obchodování.

 

Zdroj: analýza ministerstva vnitra

Marcel Winter z Česko-vietnamské společnosti v tom má jasno: česká diplomacie měla již dávno poslat na velvyslanectví více lidí, čekací doba by se zkrátila a zmizelo by i podezření z uplácení. "Obrovský nával žádostí opravdu nestíháme vyřídit. Na navýšení počtu lidí na konzulátech ale nejsou peníze," reaguje ministerská mluvčí Opletalová.

Do hlavního města Vietnamské socialistické republiky nicméně tento týden zamířila delegace ministerských úředníků, kteří budou hledat lék na problémy hanojského úřadu. "Lze očekávat, že zájemců o víza bude přibývat, proto je potřeba najít systémové řešení," vysvětluje Opletalová smysl návštěvy. Jaké konkrétní kroky připadají v úvahu, to ale přiblížit nedokáže: "Vše vyplyne z návštěvy."

Foto: montáž Týdne

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ