<span>Gratis letenka</span> od vnitra nalákala i amerického turistu

Domácí
10. 12. 2009 06:45
Rozdávat letenky cizincům začal Ivan Langer. Nyní projekt končí.
Rozdávat letenky cizincům začal Ivan Langer. Nyní projekt končí.

Na seznam zájemců se mohou zapisovat i nelegálové.Státem dotované letenky pro gastarbeitry se chýlí ke konci. Ministerstvo vnitra nyní sepisuje závěrečné účty programu dobrovolné návraty: Česko opustilo na dva tisíce cizinců. Cestu domů si nechal zaplatit i americký turista.

Cizinci, kteří do Česka přijeli vydělávat peníze, ale o práci se jim nepodařilo zavadit, mají poslední možnost jet domů zadarmo. Už jen pouhý týden budou úředníci registrovat zájemce o kapesné a letenku zdarma.

ČTĚTE TAKÉ: Letenka a eura na cestu. Stát hledá, jak se zbavit cizinců

"V první fázi se přihlásilo téměř devatenáct set osob, ve druhé dvě stě lidí," vypočítává Jana Malíková z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Kromě bezprizorních cizinců se stále platnými doklady se navíc od poloviny září na seznam zájemců o návratový balíček mohli zapisovat i nelegálové, tedy lidé, pro něž by jediná policejní kontrola znamenala vyhošťovací razítko do pasu. Těch se podle ministerských statistik přihlásilo sto třicet dva.

Americký turista i chronický nelegál

Rozdávat letenky cizincům začal Ivan Langer. Nyní projekt končí.Jenže ne všichni si ministerskou záchrannou akci vyložili jako vyhrazenou pro potřebné. Program určený pro zahraniční dělníky v nouzi neváhal využít třeba americký turista, jenž se v tuzemsku zdržel bez víza déle, než dohoda o bezvízovém styku dovoluje.

"Do programu se přihlásil po pěti měsících neoprávněného pobytu, splňoval tedy podmínky," popisuje případ Běla Hejná z odboru azylové a migrační politiky. Američan se do Česka vydal hledat své kořeny. Jeho biologickým otcem je totiž Čech, on sám se však českého občanství vzdal, když přijal občanství americké. "Pokud bychom hledali nějaký případ zneužití, byl by to nejspíš tento, ale je to ojedinělý případ," dodává.

Dobrovolné návraty v číslech
V první fázi se do programu přihlásilo 1871 osob, ve druhé dalších 199. Nejvíce zájemců o letenky je mezi Mongolci. Od poloviny září se do fronty na letenku postavilo 125 nelegálů, mezi nimi nejvíce Ukrajinců a Vietnamců.
Mnohem více si úředníci pochvalují případy, kdy se přišel dobrovolně udat cizinec, který v Česku žije a pracuje nelegálně dlouhodobě. Jedním z nich byl angolský občan, který vydržel bez dokladů rekordních osmnáct let. "Přijel k nám studovat a zůstal tu," vypráví Hejná příběh Angolana, který si po vypršení svého studentského víza nikdy nezašel pobyt prodloužit.

Za návrat cizinců zatím stát zaplatil šedesát šest milionů korun. Konečná částka však bude ještě vyšší. Pecinův úřad záchranný projekt za desítky milionů hájí. Podle úředníků totiž napomohl odhalit nekalé praktiky, jež zaměstnávání levných dělníků provázejí. "Na základě informací od klientů byly asi v deseti případech předávány podněty orgánům činným v trestním řízení, pak také podněty k provedení kontrol k inspektorátu práce a úřadu práce," pochvaluje si Hejnová.

Foto: Robert Zlatohlávek

Autor: - vas -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ