TEST: Umíte česky jako cizinci?
18.07.2008 14:00 Původní zpráva
Z rádia se ozve předpověď počasí: Zítra bude oblačno. Znamená to, že bude pršet? Nebo: Na večerní tancovačku mají páry slevu. Půjdou manželé Procházkovi na parket za plné, či snížené vstupné? S takovými otázkami si bude muset poradit cizinec, který chce v Česku zapustit kořeny.
Žijí v Česku a neumějí česky. Řeč je o cizincích, kteří přicházejí do tuzemska za lepším životem. Doteď nemuseli zájemci o trvalý pobyt v zemi umět česky ani slovo. Od ledna příštího roku však budou muset skládat povinnou zkoušku z češtiny.
ČTĚTE VÍCE: Za integraci si cizinci zaplatí
Zkouška má probíhat od září ve vybraných jazykových školách. Ještě než cizinci zasednou do školních lavic, si mohou test vyplnit nanečisto. Alespoň jeho malou část. Ministerstvo školství totiž spustilo webové stránky Čeština pro cizince, kde visí modelové otázky ze sekce Čtení s porozuměním.
Turista nemá klobouk, turista má tašku
Test, který ministerstvo školství nechalo připravit, nebude zjišťovat, zda umí cizinec dobře interpunkci; spíše má prověřit, jestli rozumí tomu, co se kolem něho děje. Zájemce tak bude například prokazovat, jestli ví, že sobota je víkendový den. V jiném případě zase zda ví, jak velký byt si představit, řekne-li se 1+kk. Vedle toho budou "žáci" popisovat obrázky, a to poměrně přesně: pokud zamění tašku za batoh, odečte se jim z celkového skóre bod.
Celý test naleznete ZDE
Odborníci na výuku češtiny zavedení povinných zkoušek vítají. A líbí se jim, že zkouška je koncipována prakticky. „Je to dobře. Žijí a podnikají zde, je proto nutné, aby se dorozuměli na úřadech. Myslí si, že čeština je malý jazyk a že se bez něj obejdou," popisuje své zkušenosti Jaroslava Hlavsová, která dlouhodobě vyučuje cizince češtinu.
Problémy s povinným přezkušováním nemají ani sami cizinci. „Vietnamci mají vlastní jazykové školy, takový test pro ně nebude potíž," myslí si Marcel Winter z Česko-vietnamské společnosti.
Zkouška naostro se bude skládat ze dvou částí - písemné a ústní. V písemné části budou kromě otázek s výběrem z několika odpovědí také otevřené otázky. Podle propočtů ministerstva bude o přezkušování zájem. O trvalý pobyt loni žádalo 20 728 lidí, letos by mělo být zájemců téměř třicet tisíc.
Foto: archiv Týdne
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.