Úplatky: padlo první <span>trestní oznámení</span> za bonboniéru

Domácí
22. 1. 2009 07:00
Úslužným cizincům odzvonilo, zodpovědné úředníky stejně ani nepotkají.
Úslužným cizincům odzvonilo, zodpovědné úředníky stejně ani nepotkají.

Úslužným cizincům odzvonilo, zodpovědné úředníky stejně ani nepotkají.Stačily tři týdny a padlo první trestní oznámení kvůli úplatkářství. Podali jej ministerští úředníci, kteří od ledna nově povolují cizincům pobyt v Česku. Vyšetřovatele přitom zalarmovali pro zdánlivou maličkost - jednu jedinou bonboniéru.

Cizinci žádající v Česku o trvalý pobyt riskují, pokud se za úředníkem vypraví s květinou či bonboniérou. Ministerstvo vnitra, které od ledna o trvalých pobytech rozhoduje, chce totiž tvrdě potírat korupční návyky. Stačí jen náznak úplatku a cizinec může přijít o svou bezúhonnost.

K TÉMATU: Hranice padly. Začala honba na české občanství

Není to ani měsíc, co úředníci v civilu převzali od cizinecké policie patronát nad udílením trvalých pobytů cizincům. A hned narazili na zažité pořádky. "Jeden cizinec nechal úředníkovi na přepážce bonboniéru, tak jsme podali trestní oznámení na policii," popsal ředitel odboru azylové a migrační politiky Tomáš Haišman poněkud neobvyklý krok. "Musíme být nekompromisní hned od začátku, jinak to může nabrat velkých rozměrů," dodal.

Špatné zkušenosti

Úředníci, kteří prošli protikorupčním školením, tak musí hlásit jakýkoli náznak úplatku, nechtějí-li přijít o práci. Případ "pozorného" žadatele o trvalý pobyt nyní vyšetřují pražští policisté.

Pomůže ve frontě bonboniéra? Podle nových pořádků prý nikoliv.Doposud vydávala povolení cizinecká policie. Léta čelila kritice, že nepracuje pružně; cizinci museli čekat v dlouhých frontách, nadto se otevřeně mluvilo o korupci. Policejní inspekce sice několik příslušníků nachytala, ale vždy šlo o jednotlivé případy.

Utajené pracoviště

Nový protikorupční systém v civilních úřadovnách je prý i proto mnohem propracovanější. Kromě toho, že vnitro obrnilo proti úplatkům úředníky, kteří od cizinců žádosti přebírají, rozhodlo se schovat ty pracovníky, kteří o pobytu přímo rozhodují. "Ti do kontaktu s cizincem nikdy nepřijdou, jejich pracoviště i jména nebudou žadatelé znát," poznamenala ministerská mluvčí Jana Malíková.

Do tří let hodlá ministerstvo vnitra od policistů převzít také rozhodování o dlouhodobých pobytech.

Vše o životě cizinců v Česku ve speciální rubrice.

Ilustrační foto: Lucie Pařízková

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ