Česko s Vietnamem zřejmě vytvoří společnou expertní skupinu na úrovni náměstků ministrů, která bude řešit problémy spojené s vydáváním pracovních víz. Premiér Mirek Topolánek to dnes řekl po setkání s vietnamským předsedou vlády Nguyenem Tan Dungem. Zájem Vietnamců pracovat v Česku zažívá nebývalý boom.
Podle Topolánka by se skupina například měla zabývat drobnou kriminalitou spojenou s vydáváním víz, mezi kterou patří padělání dokladů. Server TÝDEN.CZ v minulých dnech detailně mapoval dění na hanojské ambasádě. Za poslední tři roky vzrostl počet žádostí o vízum na vietnamské straně trojnásobně; jenže vedle vyššího počtu žadatelů se množí i nařčení z korupce.
"Česká ekonomika potřebuje tento typ pracovníků, což je vidět z enormního zájmu našich podnikatelů, na druhou stranu už to způsobuje problémy," řekl českým novinářům Topolánek. Podle něj je například problematické, že čeští podnikatelé pro rok 2009 žádají 45 tisíc pracovníků. "Přitom existuje důvodná obava, a v některých případech spíše jistota, že někteří na to místo ani nenastoupí," řekl novinářům.
ČTĚTE TAKÉ: Nával na hanojské ambasádě: diplomacie vyšle posily
Doplnil, že vláda usiluje o řízené přistěhovalectví, nikoli o "neřízenou a nekontrolovatelnou migraci". Topolánek konstatoval, že materiál pro vládu, který by se týkal práce Vietnamců v Česku, připraví ministerstva vnitra, zahraničí a práce a sociálních věcí.
V tuto chvíli Česko podle Topolánka eviduje dalších 15 tisíc pracovních žádostí, což komplikuje práci zastupitelského úřadu v Hanoji. "Chceme odstranit tu frontu (u velvyslanectví v Hanoji), která vytváří korupční prostředí," řekl novinářům premiér. Doplnil, že problém při vyřizování žádostí lze také řešit zavedením telefonického objednávání žadatelů. Ambasáda nyní na čas přerušila vyřizování této agendy. Již od dubna chce však kvůli dlouhým frontám před úřadem posílit bezpečnostní prvky v budově i v jejím okolí. Od léta také plánuje personální posílení úřadu.
Česko-vietnamská společnost nedávno tvrdila, že při vydávání víz na českém zastupitelském úřadě v Hanoji tamní zprostředkovatelé žádají úplatky. Ministerstvo zahraničí to však odmítlo s tím, že čeští konzulární pracovníci v žádném případě úplatky nepožadují.
ČTĚTE TAKÉ: Ambasáda se hroutí, zažívá rekordní nával Vietnamců
Velvyslanec Česka ve Vietnamu Ivo Žďárek uvedl, že místní obyvatelé, kteří chtějí pracovat v jakékoliv zahraniční zemi mohou vycestovat jen pomocí stáních agentur. "Česká strana s tím nemůže nic dělat," řekl dnes Žďárský. Hovoří se o tom, že Vietnamci usilující o práci v Česku musí platit agenturám několik tisíc dolarů. "Agentury mají určitý sazebník, který plní," konstatoval Ždárek. Ministerstvo zahraničí již dříve připustilo, že vydávání víz mohou zneužívat tamní zprostředkovatelské firmy. "My s tím nemáme nic společného," uvedla mluvčí resortu Zuzana Opletalová.
Žďárek řekl, že postup při vyřizování víz funguje na základě vietnamského práva. "Je třeba si uvědomit, že vysílání vietnamských pracovníků do zahraničí je součástí vietnamské státní politiky," doplnil. Podle něj je totiž vysílání pracovníků ven ze země pro Vietnam výhodné. "Průměrná mzda nekvalifikovaných dělníků se pohybuje kolem 60 až 80 dolarů za měsíc. Například v České republice budou mít plat kolem 1000 dolarů. Je to obrovský nepoměr," dodal.
Foto: ČTK