Z propuštěných Vietnamců se na Plzeňsku stávají bezdomovci
23.12.2008 19:27
"Slyšel jsem o tom a dá se tomu věřit," řekl. Podle něj se tak stalo poté, co podniky v plzeňské průmyslové zóně Borská pole, například Panasonic a Daikin, přestaly využívat stovky cizinců dodávaných personálními agenturami. Podle Wintera jde hlavně o Vietnamce, kteří do Čech přicestovali na podnikatelská víza, jichž vydala česká ambasáda v Hanoji od loňského ledna už přes 14.000. Většina těchto lidí přitom neumí česky, nemají podnikatelské know-how a nejsou vyučení, dodal. Do ČR přijeli za účelem podnikání, ale většinou pracují jako dělníci. České živnostenské úřady už prý dokonce vydaly některým Vietnamcům živnostenské listy, což by se mělo podle Wintera přešetřit.
ČTĚTE TAKÉ: Poslední rozloučení po vietnamsku
Kvalifikovaných dělníků se za stejnou dobu do ČR dostaly jen necelé tři tisícovky. Ty se dostávají do ČR na pracovní víza. O tyto lidi se většinou agentury postarají. Winter už upozorňuje na problematiku podnikatelských víz čtyři roky, ale nikdo to prý neřeší.
ČTĚTE TAKÉ: Stát versus Vietnamci. Tržnice v policejním obležení
"Propuštění lidé neberou žádnou mzdu a bydlí v ČR načerno. Pracovní agentury je zneužily a nestarají se o ně," řekl Winter. Český stát by jim, podobně jako to dělá Německo, měl zaplatit cestu domů. Vietnamec, který ztratí práci, dostane od cizinecké policie razítko o vyhoštění a do dvou týdnů musí opustit Českou republiku. Podnikatelská víza ale platí obvykle dva roky a jeho majitelé nemusí po ztrátě zaměstnání Česko opustit.
Podle cizinecké policie se nyní Vietnamci z důvodů platební neschopnosti stěhují z bytů na ubytovny. Tam je majitelé zatím nechávají i bezplatně, protože údajně počítají s tím, že se situace po novém roce zlepší. "Mezi Vietnamci panuje velká soudržnost, takže si pomáhají, sestěhovává se jich více na jeden pokoj, platí za sebe navzájem a podobně," uvedla mluvčí západočeské cizinecké policie Ilona Vaníčková.
Policie má od plzeňského úřadu práce informace, že na počátku prosince bylo z velkých firem v regionu propuštěno 3500 pracovníků. "Současně už ale jedna z firem avizovala, že na leden získala zakázku a bude chtít většinu těchto pracovníků zpátky," dodala. To je důvod, proč zatím provozovatelé ubytoven vyčkávají. Počítají s tím, že jim Vietnamci dlužné sumy uhradí, jakmile práci opět dostanou.
ČTĚTE TAKÉ: Tlak na Vietnamce sílí. Vláda zpřísní vydávání víz
Winter odhadl, že nyní je v ČR 1500 až 5000 Vietnamců bez práce. "Během půl roku jich bude dalších 10.000 až 15.000," dodal. V Česku je nyní legálně přes 55.000 Vietnamců, ale včetně "černých duší" to bude 70.000. Do ČR míří kvůli šedesátileté tradici spolupráce, kdy tu vystudovalo a vyučilo se přes 200.000 Vietnamců, z nichž většina nyní žije a pracuje v rodné zemi na velmi dobrých pozicích.
Aby se mohl Vietnamec vydat do ČR, musí sehnat 10.000 dolarů (téměř 190.000 korun), což je stovka jejich průměrných platů v mateřské zemi. Na to si musí půjčit a dlouhodobě se zadlužit. "Dnes jsem byl na pohřbu pětadvacetiletého Vietnamce na Praze 4. Otec dvou dětí k nám přicestoval právě na podnikatelské vízum. Přišel ale o práci a oběsil se. Těchto případů může přibývat," dodal Winter. Z Vietnamců, kteří v Česku přišli o práci má strach také Německo i Rakousko. "Teď za mnou přišli redaktoři z jejich médií. Bojí se, že doputují k nim," dodal Winter.
V ČR chybí evidence cizinců. "Počet Vietnamců, kteří jsou nyní v ČR bez práce se nedá odhadnout, protože oni migrují za prací," řekl Tran Kim, zástupce vietnamské komunity v Plzni a agentury Razonado. Podle něj přespávají u svých známých na vesnicích, načerno v ubytovnách anebo na půjčené doklady utíkají do Německa a Anglie, kde někteří obchodují s drogami a pašovanými cigaretami z Polska. Vietnamci v ČR, kteří jsou bez práce, často nemají ani na kredit na telefon, ani co jíst. Hodně je závislých na drogách. Nemají peníze na letenku domů, kam se jim ani moc nechce, protože jsou tam často zadluženi. "Řešení je domluva s vietnamskou vládou, aby si vzali ty lidi zpět," dodal Kim.
Foto: Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.