Člověk v tísni: Exekutoři uplácejí věřitele

Domácí
22. 3. 2017 12:08
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Mezi některými exekutorskými úřady a velkými věřiteli typu bank nebo dopravních podniků fungují korupční vztahy. Aby exekutoři získali od věřitelů zakázku, dávají jim část ze své odměny, kterou vymůžou na dlužnících. Zaznělo to na dnešní tiskové konferenci organizací Člověk v tísni a Transparency International.

Organizace své tvrzení opírají o výpis z veřejné zakázky, kde jeden z exekutorů nabízí věřiteli ze své odměny 1800 korun. "Panuje tu praxe, že si věřitelé nechávají dávat od exekutorů část jejich odměny," říká Daniel Hůle z Člověka v tísni.

Podobně se vyjádřil i David Ondráčka z Transparency International, podle kterého tak současný stav obsahuje řadu korupčních rizik. "Pokud to exekutor nedělá, nemá šanci získat velkého věřitele typu banka nebo dopravní podnik," říká Ondráčka. Dokázat se to ale podle něj dá velmi těžko. Exekutoři a další lidé z branže to prý přiznávají, ale svědčit nepůjdou.

Exekutorská komora ale se závěry obou organizací zcela nesouhlasí. "Předně je třeba říct, že věřitelé nemají povinnost platit zálohy, takže soudní exekutor jim tuto povinnost odpustit nemůže," říká její mluvčí Petr Vorlíček. "Co se týká přenechávání části odměny systémovým věřitelům, víme prokazatelně o jednom takovém případu. Na dotčeného soudního exekutora byla podána kárná žaloba, přičemž i kvůli našim kontrolám tato osoba dnes již není soudním exekutorem," konstatuje.

Zabránit podobným praktikám by podle organizací mohl zákon o teritorialitě exekutorů, který už dva roky leží v Poslanecké sněmovně. Podle něj by dlužníci patřili k tomu exekutorovi, v jehož obvodu bydlí. Pomohlo by to vymýtit jak výše zmíněné praktiky, tak by to podstatně zlevnilo exekuce. Navíc by zanikly velké exekutorské úřady, které "dělají" exekuce jako na běžícím páse. Pokud se podle organizací nepodaří včas podobný zákon schválit, povede to k tomu, že mnoho menších exekutorských úřadů zanikne, což v důsledku poškodí i věřitele.

Podle Ondráčky by stihla senátní návrh zákona schválit i současná Poslanecká sněmovna, které na podzim končí funkční období. Musela by ho ovšem začít projednávat nejpozději v dubnu. Poslanci tomu ale často brání. Názory exekutorů se liší, Exekutorská komora se ale podle svého vyjádření pro TÝDEN.CZ k zavedení teritoriality přiklání.

V současnosti je podle Člověka v tísni a Transparency International v Česku v exekuci více než 800 tisíc lidí. "Spolu s jejich rodinami je tak exekucemi dotčena čtvrtina obyvatel Česka," říká Hůle. Více než padesát procent exekucí je na částku nižší než deset tisíc korun, více než třetina exekucí pak na částku menší než dva tisíce. Více než 250 tisíc lidí pak má na krku pět a více exekucí. Nejvyšší podíl exekuovaných je v Ústeckém kraji, celých čtrnáct procent.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ