Vláda schválila nový návrh zákona o provozování sázkových her, který má mimo jiné umožnit zahraniční majetkovou účast u všech druhů sázkových her. Návrh stanovuje podmínku sídla provozovatele na území Česka a v případě provozování internetových kurzových sázek vyžaduje registraci ve stálých prostorech provozovatele. Platnost těchto podmínek skončí na konci roku 2014.
Ministerstvo financí zahájí ve čtvrtek notifikační jednání s Evropskou komisí o tom, zda je návrh v souladu s právem EU. Během tří čtyř měsíců pak dá ministerstvo financí podle Kalouska závazné stanovisko ke kompatibilitě návrhu. Teprve poté pošle vláda návrh do sněmovny, řekl premiér Petr Nečas.
"Představa, že si firmy jako bwin a jiné zahraniční internetové sázkové kanceláře budou zakládat českou pobočku, když na trhu prosperují mnoho let i bez toho, je naprosto iluzorní. Ministerstvo financí vědomě navrhuje něco, o čem ví, že se to nebude dodržovat," reagoval mluvčí Unie herního průmyslu ČR-UNASO Andrej Čírtek.
Zákon podle něj neřeší jediný růstový obor loterijního podnikání,jímž jsou sázkové hry na internetu. "Zákon detailně stanoví limity sázek pro ruletu či automat v hospodě, herně či kasinu. Nechápu, proč ty samé limity nestanoví pro totožné hry, jež se hrají na internetu," dodal.
Asociace provozovatelů kurzového sázení považuje pokus o vyřešení činnosti nelegálních provozovatelů za pozitivní. Ti totiž podle výkonného ředitele asociace Marka Hermana neplatí žádné daně či odvody a státu tak ročně unikají stovky miliónů korun. Vládní materiál jde ale prý na půl cesty, částečně zahraniční firmám umožňuje podnikat, zároveň ale ponechává překážku v podobě registrace klientů na pobočkách, které tyto firmy v ČR vůbec nemají a je příliš nákladné je zřizovat. Nutnost registrace na pobočkách se nebude líbit ani EU, jež bude mít tento požadavek za diskriminační, podotkl.
Konec videoloterijních terminálů v obcích už v roce 2013
Zákon dále obsahuje zkrácení takzvaného přechodného období ze tří let na šest měsíců. V přechodném období je možné provozovat loterie a jiné podobné hry ve městech, aniž by tuto činnost mohly omezit radnice. Pokud bude zákon přijat, videoloterijní terminály by tak z obcí mohly zcela vymizet už v polovině roku 2013.
Obce zkrácení přechodného období vítají. "Města, která budou chtít hazard vymýtit a zbavit se všech herních zařízení, nebudou muset čekat po několik let. Návrh zákona v současném znění podporujeme, neboť zachovává pravomoc obcí a měst regulovat hazard na svém území prostřednictvím obecně závazných vyhlášek," sdělil dnes ČTK Svaz měst a obcí ČR.
Zástupci hazardu se bouří
Zástupci hazardu proti zkrácení období již dříve ostře vystoupili. Podle sdružení SPELOS, které je největším sdružením provozovatelů centrálních loterijních systémů, jde o "surový" zásah do práv legálních provozovatelů. "Pokud vláda a následně parlament schválí tento neuvážený nápad, příští vlády budou zatíženy reálnými arbitrážními nároky v řádu desítek miliard korun a provoz sázkových her se celý přesune na nikým neregulovaný internet a do ilegality," řekl výkonný ředitel SPELOS Petr Vrzáň.
Mezi další ustanovení zákona patří povinnost absolvovat dvě povolovací řízení k provozování povolovaných her. Půjde o základní povolení, které bude mít celostátní platnost pro konkrétní druh hry a bude vydáváno na tři roky. Druhé povolení bude k umístění hry, jehož platnost bude omezena na konkrétní herní prostor. "Obce tak budou mít plné právo regulovat, kde budou herny," zdůraznil Miroslav Kalousek.
Ohlašované hry, tedy spotřebitelské sázkové hry, u nichž úhrnná výše výher nesmí přesáhnout dva miliony korun, a tomboly, jejichž celkové výhry přesahují 100 tisíc korun, budou spadat pod režim ohlašování specializovanému finančnímu úřadu.