Osobnost, která nebude spojena s žádnou politickou stranou. Tak by měl podle sociální demokracie vypadat příští prezident. Ač se v médiích objevila jména bývalého ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera, eurokomisaře a expremiéra Vladimíra Špidly či bývalé nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové, předseda ČSSD Jiří Paroubek chce nejprve stanovit kritéria a teprve potom vybrat favorita na Hrad.
"Je naprosto předčasné mluvit o jakýchkoliv jménech. Nejdříve chceme mluvit o kritériích, až pak o osobách," prohlásil Paroubek. Nadstranický kandidát by měl být nejen silným soupeřem Václava Klause, ale zejména by měl mít širší politickou podporu. Na nadcházejícím sjezdu strany by proto Jiří Paroubek rád prosadil usnesení, že žádný z 84 poslanců a senátorů ČSSD Václava Klause v tajné volbě nepodpoří. "Pokud s touto politikou nebude většina delegátů souhlasit, tak by si musela najít jiného předsedu strany," řekl šéf ČSSD. Dodal však, že počítá s podporou svých návrhů.
Jedno, dvě jména prý Jiří Paroubek nosí v hlavě. Koho si dovede představit v nejvyšší ústavní funkci, však neprozradil. Neřekl ani, zda by třeba právě Dienstbier splňoval stanovená kritéria nebo jestli je mezi jeho favority žena, kterou chtěl prosazovat v přímé volbě.
Po sjezdu, tedy během dubna a května, chtějí sociální demokraté zahájit jednání s ostatními stranami. Podporu chtějí hledat nejen u komunistů a zelených, ale i u části KDU-ČSL, nezávislých senátorů i jednotlivců z ODS. "To vylučuje vyhraněně stranického kandidáta... To by byla politická hloupost, to od ČSSD nečekejte," uvedl Paroubek.
Ke zvolení do čela státu ve třetím kole, kdy se sčítají hlasy poslanců i senátorů, je potřeba nejméně 141 hlasů.
Klaus nebo Halík?
Klaus je zatím jediným ohlášeným kandidátem. Potvrdil to 28. února, v den čtvrtého výročí svého zvolení. Proti jeho setrvání se staví zelení, které Klaus irituje například zpochybňováním lidského vlivu na globální oteplování. Také některým lidem z ODS se nelíbí Klausova kritika vlády Mirka Topolánka. Jasnou podporu nemá čestný předseda ODS ani u všech lidovců. Komunisti, z nichž někteří před čtyřmi lety Klause podpořili, zvažují postavit vlastního člověka.
Kandidáta, nebo ještě raději kandidátku, by chtěla i Strana zelených. Podle slov předsedy strany Martina Bursíka však nehodlají svého člověka vystavit situaci, kdy by ve volbě disponoval jen šesti hlasy zelených.
S nápadem mít vlastního kandidáta na prezidenta vystoupili v průběhu týdne také křesťanští demokraté. Lidovecký místopředseda David Macek navrhl prezidenta České křesťanské akademie Tomáše Halíka. Ten se k tomu však staví zdrženlivě, přestože ve straně se jeho jméno setkalo s širokou podporou. "Myslím, že na prezidenta by mě bylo škoda," uvedl pro TÝDEN.CZ.
Co je ale nyní téměř jisté, že za rok bude o prezidentovi opět rozhodovat parlament.
Foto: Robert Zlatohlávek