Sociální demokraté by možná byli ochotni zachovat některé z poplatků. Koalice ale jedná pouze se svými "rebely".
Přitom návrh ČSSD, který zpracovali hejtmani Milada Emmerová a Radko Martínek, jde za hranici předvolebních slibů socialistů. Předpokládá totiž zachování poplatků za ošetření na pohotovosti a za pobyt v nemocnici.
Od února však kraje pod novým vedením sociálnědemokratických hejtmanů budou za pacienty v krajských nemocnicích platit. Ve středních Čechách už dokonce kraj poplatky ve svých nemocnicích hradí - pomocí darů.
ČSSD: Je o čem jednat
Hejtman Pardubického kraje Radko Martínek řekl, že jeho návrh na úpravu poplatkového zákona, kterým ČSSD s pomocí koaličních rebelů ve sněmovně prosadila zrušení všech poplatků, by se nyní koalice mohla zabývat.
"Máme návrh, který by byl kompromisem. Je to stále možnost," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Martínek.
ODS se však zatím tváří, že na nabídky ČSSD neslyší. Stejně jako u zahraničních misí, kdy také dojednala podporu v rámci koalice. "Nejsem příznivcem jednání s ČSSD. Nemá zájem se dohodnout," míní také poslanec Boris Šťastný (ODS), místopředseda zdravotního výboru sněmovny.
Koalice vedená Topolánkem ovšem potřebuje už nyní v Senátu najít takovou dohodu o "Julínkových poplatcích", pro kterou by poté ve sněmovně zvedli ruku všichni koaliční poslanci. Jinak hrozí, že opět vyhraje opozice a všechny poplatky ve zdravotnictví skončí.
Paroubek: Vyvoláme hlasování o nedůvěře
Předseda ČSSD Jiří Paroubek potvrdil, že s ním o poplatcích nikdo nejedná. "Myslím, že je stále čas na jednání o kompromisu. Verze, kterou schválil zdravotní výbor Senátu, je zcela nepřijatelná," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.
Verze senátního zdravotního výboru se zato velmi blíží kompromisnímu návrhu poslanců KDU-ČSL a zelených, kteří jsou dlouhodobě ostrými kritiky Julínkových reforem. Rozdíl je prakticky pouze ve věku, do kterého by děti nemusely u lékaře platit. Senátoři se shodli na 15 letech, koaliční rebelové chtějí hranici protáhnout až do 18 let dítěte.
ČTĚTE TAKÉ: Rebelové nechají důchodce u lékaře platit
"Myslím, že bude možné se dohodnout," řekla už minulý týden předsedkyně zdravotního výboru Senátu Alena Palečková (ODS).
Poplatky ale mohou mít bouřlivou dohru. Už před koncem roku Jiří Paroubek oznámil, že pokud jeho stranu koalice při jednání o poplatcích obejde, pokusí se ve sněmovně opět sesadit Topolánkovu vládu.
"Pokud prosadí svoji verzi bez dohody a my budeme mít k dispozici hlasy tří až čtyř koaličních poslanců, vyvoláme hlasování o nedůvěře," upřesnil nyní Paroubek.
Těsně před Vánocemi ČSSD pomohlo k prvnímu vítězství při rušení poplatků hned několik koaličních poslanců, kteří se buď zdrželi hlasování nebo před hlasováním najednou zmizeli ze sněmovny.
Foto: Archiv Týdne