Za velkého mediálního zájmu začal Obvodní soud pro Prahu 6 řešit předloňské natáčení skrytou kamerou pro charitativní pořad České televize, při kterém málem zemřel jeden z napálených řidičů. Známí herci Petr Čtvrtníček a Jan Potměšil zastavili v převleku za handicapované policisty nic netušícího šoféra, který byl po operaci srdce. Muž dostal vzápětí těžký infarkt, život mu zachránil pohotový člen televizního štábu.
Těžko říci, zda k tomu přispěla právě velká přítomnost novinářů, každopádně se herec a moderátor Čtvrtníček občas neudržel a popustil uzdu svému poťouchlému smyslu pro humor. Napřed je za "salvy" fotoaparátů pozdravil, překvapen takovým počtem, a divil se, že nejsou všichni na dovolené. Pak je poprosil, aby mu někdo přinesl židli. Ale příliš sdílný nebyl: "Já vám nebudu říkat žádný pocity. Počkejte si, chlapi," odbýval jejich dotazy. "To si potom přečtete v novinách."
A tak žurnalisté čekali a chodili stále za ním. "Kluci, a kdybych teď šel do sklepa ke košťatům, tak půjdete všichni za mnou jak ovce, že jo?" utahoval si z nich.
Nepomohly ani tři koruny, které herci chyběly do automatu a které mu pohotově poskytl reportér České televize; rozhovor stejně nedostal.
Ne, že by přímo zlehčoval soud nebo vážnost incidentu, ale i v soudní síni občas Čtvrtníček přiměl přítomné k úsměvu. Třeba když oslovil stenotypistku stejně jako soudkyně křestním jménem nebo když odpovídal na otázky určené advokátům.
Jinak vypovídal věcně, celkem stručně, incident je prý zaznamenán na sedm kamer.
"Je to skrytá kamera, jinak by to byla televizní inscenace," odpovídal soudkyni na dotaz, zda řidiči věděli dopředu, že je zastaví v převleku za policii.
Kolega Potměšil byl vážnější. "Já jsem žádný zlý úmysl neměl a opravdu mě nenapadlo, že by mohlo dojít k takovému vývoji," vypověděl a zdůraznil, že šlo o dobrý záměr bez nároku na honorář.
Sám řidič k soudu nepřišel. Omluvil se, že je po prodělané srdeční příhodě v invalidním důchodu a bojí se, že by účast u soudu jeho stav ještě zhoršila. Dnes svědčila kolegyně, kterou tehdy vezl z práce na metro. Od jeho manželky ví, že se muž krátce před tím objednával k lékaři, protože mu nebylo dobře. Podle znaleckého posudku mohl infarkt dostat, i kdyby ho falešná hlídka nezastavila. To také chce k dobru připočíst obhajoba. "To zastavení pravděpodobně pánovi zachránilo život, protože se mu to mohlo stát někde za jízdy a mělo by to asi mnohem horší důsledky," hájil filmaře známý advokát Tomáš Sokol.
A špetkou komiky ke středečnímu líčení přispěl nechtěně i hrdina celého incidentu, rekvizitář Miloš Farský, který přes jedenáct minut masíroval šoférovi srdeční sval a zřejmě mu tím zachránil život. Tentokrát však měl o něco méně duchapřítomnosti, spletl si datum a přišel pozdě.
"Najednou v televizi byl šot, že začíná hlavní líčení, tak jsem sedl do auta a za půl hodiny jsem byl tady a už jsem akorát potkal kluky, jak odcházejí," svěřil se TV Barrandov. I kvůli jeho absenci bylo hlavní líčení odloženo na polovinu srpna.
V každém případě není soud o šoférově infarktu, nýbrž o tom, že si herci neoprávněně hráli na policisty, respektive jde o "přisvojení pravomoci úřadu" zastavovat auta. Na fingované a údajně rozpoznatelné uniformy a policejní vůz ovšem měli patřičná povolení, jenomže nakonec se trochu odchýlili od scénáře. Spolu s dvěma herci je obžalován i režisér Tomáš Svoboda a producent Jiří Kounický, podle něhož je problém jen v tom, že se ze schválené Papírenské ulice přesunuli vedle na parkoviště. Soud jim původně trestním příkazem uložil podmíněné tresty, ale obžalovaní podali rozpor, a proto se teď koná hlavní líčení. Teoreticky jim hrozí až dvouleté vězení.