Čunek posílá problémové Romy do <span>ubytoven s dozorem</span>

Domácí
14. 9. 2008 20:00
Sídliště Chanov u Mostu.
Sídliště Chanov u Mostu.

Sídliště Chanov u Mostu.Lidovecký šéf Jiří Čunek, jenž se díky svérázné léčbě romského problému ve Vsetíně ocitl v nejvyšších patrech politiky, se rozhodl opět přiložit ruku k dílu. Na světě je jeho romská koncepce, která okamžitě vzbudila rozpaky.

Aby z měst zmizela romská ghetta, je podle Čunkovy koncepce, kterou TÝDEN prostudoval, nutné nejprve rozdělit rodiny podle sociální úrovně. Do první skupiny chce zařadit ty, které jsou téměř nezávislé na službách sociálních úřadů. Do druhé kategorie podle něho patří rodiny, které například zneužívají sociální dávky. A do té třetí skupin hodlá Čunek umístnit Romy, na něž je třeba dohlížet vždy a všude.

 Čunek a Romové
V roce 2006 nechal ještě jako starosta Vsetína vystěhovat romské rodiny z rozpadlého pavlačového domu v centru města. * V říjnu 2007 poradil čtenáři Blesku, jak získat sociální dávky: "Budete se muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí rozdělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou a řeknou - on je chudák." * Letos v únoru se na konferenci KDU-ČSL nechal slyšet, že tradiční romská kultura je v řadě případů v rozporu s Listinou základních práv a svobod. * V Kanadě žádá čím dál více Romů o azyl. Řada z nich uvedla jako důvod právě výroky vicepremiéra Čunka.
"Nepolepšitelné" hodlá přestěhovat na ubytovny s pevným režimem pod dohledem sociálních pracovníků. "Je třeba pro ně nastavit podmínky tak, aby je nutily k překonávání vlastní pohodlnosti," píše se v koncepci.

Gejzír Čunkových nápadů je ovšem ještě větší: na sociální dávky budou mít nárok jenom ti, kdo budou pracovat pro obec, neplatiči si budou moci dluhy na nájemném odpracovat. Pokud si navíc najdou členové rodiny práci a budou děti pravidelně posílat do školy, získají šanci na byt v lepší části města. Kolik by to města stálo? Čunkovi lidé odhadují, že kolem jedné miliardy.

Avšak i v takové situaci nabádá Čunek k ostražitosti. Je podle něho důležité oslabit vazby v rodinných klanech, proto chce do jednoho domu přesídlit z ghett maximálně dvě příbuzné rodiny.

Foto: Petra Mášová

 

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ