Olomoucká policie v úterý obvinila několik svědků z křivé výpovědi ve prospěch vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka. Podle kriminalistů falešně svědčili, že Čunek ve Vsetíně nemohl převzít půlmilionový úplatek, protože byl v té době na jiném místě. Píše to dnešní Právo.
K TÉMATU: Senátoři jednali o Čunkovi bez výsledku
Podle deníku jde o tři svědky, o nichž vicepremiér nedávno prohlásil, že si je nechává jako triumf na konec vyšetřování.
Svědci podle listu na policii vypověděli, že mohou dosvědčit, že Čunek byl 11. února 2002 mimo Vsetín. Viděli ho prý na akci, na které s ním byli společně přítomni. Když však policie jejich výpověď prověřovala, zjistila, že byli úplně jinde, než tvrdili.
Čunek dostal podle obvinění jako vsetínský starosta zhruba půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real za prodej většinového podílu města ve společnosti Vsetínské byty. Důkazem má být i to, že 14. února 2002 uložil na svůj účet 497 000 korun. Realitní firma přitom v tentýž den vybrala ze svého účtu sumu o 2000 korun vyšší. Čunek i zástupci firmy obvinění odmítají.
Lidovecký předseda je prvním členem české vlády obviněným v době, kdy působí ve funkci. Ani v zahraničí není taková věc obvyklá. Situace kolem Čunka vyvolává ve vládní koalici napětí. Politici nyní očekávají, zda bude Čunek obžalován, nebo bude jeho kauza odložena. Vicepremiér a šéf zelených Martin Bursík nedávno uvedl, že v případě obžaloby by Čunek rezignoval nebo by byl odvolán. Čunek však již prohlásil, že z vlády nehodlá odejít ani v případě, že bude obžalován. "Odstupovat nebudu, zvlášť poté, co jsem si pročetl spis," řekl rádiu Impuls.
Podle čtvrtečních Hospodářských novin je možné, že se vyústění Čunkova případu ještě odloží. Vicepremiérův právník Eduard Bruna chce totiž vyslechnout policistu Milana Šošovičku, který kauzu vyšetřuje. Údajně si totiž elektronickou poštou dopisoval s hlavní svědkyní proti Čunkovi, jeho bývalou sekretářkou Marcelou Urbanovou. Problém je, že není možné, aby vyšetřovatel vyslýchal sám sebe. Pokud policie požadavek Čunkova právníka uzná, bude vyšetřovatel Šošovička s největší pravděpodobností nahrazen jiným policistou.
Konec případu by se tím podle HN odložil, a to možná až za dobu, kdy se bude vláda snažit prosadit ve sněmovně reformní zákony. To by pro premiéra Mirka Topolánka (ODS) bylo výhodné, dodává deník.
Šošovička se podle HN teoreticky může sám rozhodnout, jestli se stane svědkem ve vlastním případu. Když to odmítne, může dozorující státní zástupce Radim Obst kauzu předat někomu jinému.
Foto: ČTK