Čunkovo vystěhování Romů do kontejnerů řeší Nejvyšší soud

Domácí
5. 11. 2015
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Letitou kauzu vsetínských Romů, kteří byli před devíti lety vystěhováni ze Vsetína do obcí mimo Zlínský kraj, bude řešit Nejvyšší soud. Romové se domnívají, že město stěhováním porušilo jejich základní lidská práva. Žalobu Romů již třikrát řešil ostravský krajský soud, opakovaně ji zamítl. Rozsudek byl vždy zrušen Vrchním soudem v Olomouci, řekl ve čtvrtek mluvčí ostravského krajského soudu Dalibor Zecha.

Vsetín pak podle svého starosty Jiřího Čunka (KDU-ČSL) podal v říjnu proti rozhodnutí Vrchního soudu dovolání k Nejvyššímu soudu, Zecha skutečnost potvrdil. Z praxe však vyplývá, že trvá delší dobu, než se věcí bude Nejvyšší soud zabývat, řádově jde o měsíce.

"Naposledy rozhodl Krajský soud v Ostravě 22. ledna 2015 o zamítnutí žaloby. Toto rozhodnutí bylo zrušeno usnesením Vrchního soudu v Olomouci ze dne 23. června," uvedl Zecha.

Podle vrchního soudu nebylo skutečným cílem vystěhování zajistit romským rodinám bytovou náhradu, ale zbavit se tohoto problému na úkor samospráv jiných, vyplývá z vyjádření mluvčího soudu Vladimír Lichnovský. "Krajský soud dosud neprovedl žádné dokazování k závažnosti vzniklé újmy a k okolnostem, za nichž došlo k porušení osobnostního práva nerespektováním soukromého a rodinného života na zachování jejich lidské důstojnosti a na svobodu volby místa pobytu a způsobu života každého z jednotlivých 52 žalobců, z toho v době vystěhování 29 nezletilých," uvedl Lichnovský.

Žalovaný podle něj také dosud logicky nevysvětlil vystěhování rodin do vzdálených lokalit a proč nebylo možné zajistit srovnatelné bydlení jinde v blízkosti Vsetína. Ostravský soud také údajně přehlížel důkazní návrh žalobců, materiál realitní kanceláře, podle kterého byly pro vystěhované záměrně vybírány domy ve špatném stavu. Krajský soud se podle vyjádření vrchního soudu také nezabýval všemi podmínkami pro přiznání požadované morální satisfakce a náhrady nemajetkové újmy žalobcům.

Více než stovka romských aktivistů a zástupců neziskových organizací se 11. dubna sešla před Úřadem vlády v Praze. Požadují odchod lidoveckého vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka z kabinetu za jeho výroky o Romech (ilustrační foto).Vsetín vystěhoval v roce 2006 romské rodiny z pavlačového domu v centru města, který byl ve špatném stavu, následně byl zbořen. Někteří lidé byli přestěhováni do kontejnerových domů v lokalitě Poschla, pět desítek Romů bylo přestěhováno do domků v obcích na Prostějovsku, Jesenicku a Olomoucku. Nabídku na přestěhování podle Čunka využilo osm rodin, čtyři pak město zažalovaly za údajné protiprávní jednání. "V současné době dluh na nájmu z užívání bytů v bývalém pavlačovém domě činí u dotčených rodin více než 620 tisíc korun včetně úroků, poplatků z prodlení a nákladů za soudní vymáhání. Dluh za půjčky na domy se k poslednímu září vyšplhal bezmála na jeden a čtvrt milionu korun a kromě jedné rodiny, jež pravidelně splácí, se ani vymáhání příliš nedaří," uvedl starosta.

Romové tvrdí, že byli ze Vsetína deportováni násilím. Kritizují například to, že byli v souvislosti s koupí domků prostřednictvím zaměstnanců městského úřadu donuceni podepsat listiny, které neměli možnost si ani přečíst, a nemohli si svobodně zvolit místo, kam se s rodinami přestěhují. Nemovitosti, ve kterých skončili, byly navíc k bydlení zcela nevyhovující. Romové požadují po městě odškodné 5,2 milionu korun. Podle Čunka však rodiny neplatily nájemné, měly již soudem nařízené vystěhování a město je mohlo vystěhovat na ulici.

"My jsme jim však pomohli a za to jim máme platit škodu. Obávám se, že na základě takového nesmyslného a nespravedlivého soudu přistoupí město Vsetín k neprodloužení nájemních smluv romským rodinám, kterých se tehdejší stěhování týkalo, a jediná adresa, kterou jim doporučuji k řešení bydlení, je Vrchní soud v Olomouci," uvedl Čunek.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaTV BarrandovPředplatné