Tibetského duchovního vůdce dalajlamu v pátek v Praze přijal český premiér Jan Fischer. Jednalo se o soukromou schůzku. Podle organizátorů konference o lidských právech v Asii, které se dalajlama účastní, se sešli v premiérské Kramářově vile. V pátek dalajlama hovořil i s exprezidentem Václavem Havlem.
S exprezidentem Václavem Havlem, jehož považuje za přítele a který ho do Česka již několikrát pozval, se sešli v Divadle Na Zábradlí. V roce 20. výročí pádu komunismu v Evropě dalajlama Havlovi řekl, že ho svět i Tibet stále potřebuje. Havel je symbolem české sametové revoluce v roce 1989 i konce železné opony na starém kontinentě a je uznávaným bojovníkem za lidská práva.
K TÉMATU: OBRAZEM: Dalajlama v Praze kritizoval násilí
"Vždy jsem tě obdivoval. Opatruj si své zdraví, protože svět tě potřebuje. A my v Tibetu tě potřebujeme také," řekl dalajlama Havlovi.
Havel se s tibetským představitelem potkával i v době, kdy byl hlavou státu. Svoji náklonnost Tibetu dával Havel najevo také tím, že jako český prezident nikdy nenavštívil Čínu, která tibetské území okupuje.
Dalajlama je v České republice vítán, například loni ho v Kramářově vile přijal Mirek Topolánek, který byl tehdy premiérem.
Komunisté proti
Páteční schůzku Fischera s dalajlamou kritizovali komunisté. Sdělili, že ji považují za provokaci, která poškodí zájmy Česka. "V tomto by slovenská zahraniční politika mohla být inspirací pro vládu České republiky," uvedli v prohlášení.
Přítomnost dalajlamy v Česku vždy nese nelibě čínské velvyslanectví. Tentokrát mu vadí i návštěva přední ujgurské aktivistky Rebiji Kadírové, která zastupuje další oblast pod čínskou správou. Oba exiloví vůdci volají po dodržování lidských práv v Číně.
Na Slovensku, odkud dalajlama do Prahy přicestoval, se setkání s vůdcem Tibeťanů vládní politici vyhnuli.
Foto: ČTK