Další <span>přihrávka pro ČEZ</span>: v hlavní roli Václav Klaus

Domácí
19. 4. 2010 07:00
Klausovo veto ušetřilo firmě ČEZ desítky miliard.
Klausovo veto ušetřilo firmě ČEZ desítky miliard.

Klausovo veto ušetřilo firmě ČEZ desítky miliard.Václav Klaus svým středečním vetem pomohl nejbohatší české firmě k 70 miliardám. Obava, že ČEZ řídí stát, místo aby polostátní kolos kontrolovali politici, nabývá stále reálnější podoby.

Drastický zásah do ekonomické svobody v době, kdy doktrína globálního oteplování zkrachovala. Těmito plamennými slovy prezident zdůvodnil své veto novely zákona o obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů. "Odpustky" by podle ní měli začít kupovat také letečtí dopravci.

ČTĚTE TAKÉ: ČEZ se chce soustředit na jaderné elektrárny v Česku
                        Šéfové ČEZ si přilepšují, prodávají opční akcie

Ze strany prezidenta jde ale nejspíš jen o gesto. Povolenky musí podle legislativy EU kupovat od roku 2012 všechny letecké společnosti, jinak státu hrozí mastné sankce. Dá se předpokládat, že sněmovna veto z tohoto důvodu přehlasuje.

Klaus se zasloužil o ČEZ

Více než dopravcům ale prezident prospěl firmě ČEZ a to není na první pohled z jeho veta zřejmé. Energetický gigant už loni díky přílepku k nesouvisejícímu zákonu získal od státu štědrý dárek: emisní povolenky platit nemusí. Ušetří tak zhruba 70 miliard, které by však měl podle zákona investovat především do modernizace elektráren. Kritici marně namítali, že k tomu by měl ČEZ použít svůj zisk (jen za "krizový" rok 2009 to bylo 53 miliard) a obrovská suma by mohla být využita třeba na zateplování domácností, čímž by lidé mohli ušetřit za energii.

Šéf polostátního gigantu ČEZ Martin Roman.Někteří poslanci tedy alespoň navrhli, ať se o takto darovaných sedmdesát miliard Romanův kolos rozdělí s jinými výrobci energie, například teplárnami. Do novely tedy prosadili posunutí termínu soutěže, v níž se bylo možné přihlásit o zmíněné miliardy a použít je na modernizaci znečišťujících podniků. Původní březnový termín totiž vyhovoval takřka výhradně ČEZ, který měl na rozdíl od ostatních už projekty dlouhodobě připravené. Klausovo veto tuto výsadní pozici ČEZ vrátilo. "Jestli to byl hlavní účel prezidentova veta, můžeme jen spekulovat," říká Josef Karlický z Ekologického právního servisu, který už dříve označil "přílepek" za protiústavní.

Nevíme, o čem hlasujeme

Přihrávky politiků ve prospěch ČEZ jsou nenápadné, ale účinné. Zatímco Klaus a pravicová ODS se paradoxní podporou polostátní firmy netají, u ČSSD je to složitější. Na billboardech sice slibuje "důchodcům 13. důchod ze zisků ČEZ", potom se ale najde dostatek jejích poslanců, kteří protlačí miliardy do pokladny velkomanažerovi Romanovi.

Milan Urban má dobré vztahy s lobbistou ČEZ Vladimírem Johanesem.To se oranžovým podařilo právě v půli března, když ve sněmovně hlasovali s modrými nebo se hlasování zdrželi, aby nepodpořili návrh Strany zelených kontroverzní přílepek zrušit. "Miliardy získáme z jiných zdrojů, třeba z Bruselu," říká sociální demokrat Milan Urban. Ten pročezovskou malou domů spolu s kolegou Martinem Římanem z ODS na poslední chvíli "přilepil" do zákona o spotřební dani a nedlouho poté se s šéfem ČEZ "náhodou" setkal na dovolené v Toskánsku.

"Někdy je legislativní proces poněkud absurdní. I když se rozhoduje o miliardách, spousta poslanců neví, o čem hlasuje," tvrdí stínový ministr ČSSD Petr Petržílek. Na zásadní hlasování z letošního března, kde byla úprava týkající se ČEZ pro změnu nelogicky spojena s "leteckou" novelou, se 55 poslanců vůbec nedostavilo a 61 se hlasování zdrželo.

Štědrý Filip, štědrý Kalousek

Obrat státní pokladnu pomohli i komunisté. "Poslankyně Konečná přislíbila, že klub KSČM zrušení přílepku podpoří," tvrdí Svatopluk Bartík z Asociace výrobců minerální izolace, která lobbovala proti zvýhodnění ČEZ. Půlhodinu před hlasováním si ale komunisté nečekaně vyžádali pauzu a poté se všichni - kromě Konečné a jednoho jejího soudruha - zdrželi hlasování. Co stálo za tímto obratem? "Nic jsem nikomu neslibovala," hájí se Kateřina Konečná. Její kolegy prý navštívili zástupci odborů, kteří argumentovali, že když přílepek neprojde, může to mít dopady na zaměstnanost."

Proti "velkorysému dárku" pro ČEZ ostře vystupoval loni i dnešní místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Březnového hlasování se však neúčastnil stejně jako čtyři z pěti dalších poslanců TOP 09. Na otázku proč, zaslanou přes mluvčího strany, Kalousek neodpověděl.

Foto: Robert Sedmík

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ