Vše o zakázce, kterou dostaneme od státu, zveřejníme na internetu. Podnikatelé se rozhodli jít za rámec protikorupčního balíčku Nečasovy vlády. Deklarativní prohlášení v Česku připravovala od podzimu česká pobočka firmy Siemens. Spolupodepsala jej do dnešního dne asi třicítka společností. Momentálně se jedná o tom, kdo bude jejich závazky kontrolovat.
"Firmy předběhly vládu. Je to jednoznačný apel, že chtějí udělat něco pro zprůhlednění veřejných zakázek," míní Štěpán Rattay ze sdružení Oživení, které se zabývá bojem proti korupci a je jedním z možných adeptů na monitorování závazku. Podle sdružení toto doporučení představuje první koordinovaný a seriózní krok českých firem.
Informace i o průběhu jednání
Kodex obsahuje mimo jiné závazek, že v případě získání veřejné zakázky firma zveřejní svou nabídku, uzavřenou smlouvu, veškeré změny v průběhu zakázky a po ukončení také veřejně srovná hodnoty z nabídky s realitou. Kromě toho firmy, mezi nimiž jsou tři nejznámější telefonní operátoři, stavitelská firma Skanska, dopravce Student Agency, kopřivnická Tatra, ale i státní podnik Čepro, chtějí "pověsit" na internet také informace o jednáních se zadavatelem či informace o možných střetech zájmů lidí, kteří se podílejí na zpracování nabídky.
"Dnes je možné najít informace o zakázce na internetu v evidenci, ale zákon nenařizuje zveřejnit tolik informací. Ani plánované zákony ministra Johna," dodal Rattay.
Závazek související s bojem proti korupci začali loni podepisovat i komunální politici. Semilskou výzvu iniciativy Vyměňte politiky.cz podepsalo 326 nově zvolených zastupitelů ve 167 samosprávách.
K prosazování Protikorupčního desatera občanského sdružení Oživení v deseti kritických oblastech se dosud zavázalo celkem 146 členů místních zastupitelstev v 61 městech a obcích. Politici se zavazují, že prosadí transparentnost u zakázek, přidělování dotací, vydávání radničních novin nebo zavedou opatření k vymáhání osobní odpovědnosti za chybná rozhodnutí politiků a úředníků.
Neprůhledné zakázky? Ztráta 32 miliard za rok
Už před pěti lety česká pobočka organizace Transparency International, která se zabývá korupcí, spočítala, že jen za jediný rok může stát vinou neprůhlednosti a neefektivitě svých zakázek ztratit ročně asi 32 miliard korun.
Za tyto peníze by se dal například zaplatit pětiletý provoz nemocnice v Motole nebo by stát měl na dalších asi sto kilometrů dálnice (v ceně za kilometr z roku 2009). Tak dlouhý úsek se mimochodem nepodařilo postavit za celé poslední tři roky, kdy se v Česku prostavělo bezmála 50 miliard na silnici dlouhé 96 kilometrů.
"Ztráty státu vznikají nejenom na základě neprůhlednosti ve veřejných zakázkách, ale také při nesprávném oceňování, účtování nebo špatně napsaných smlouvách," vyhodnotili lidé z TIC. Zákon zavádějící hmotnou odpovědnost veřejných činitelů ale v Česku neplatí. Připravují jej naopak na Slovensku.
Tam by napříště politici a úředníci státu museli zaplatit škody, pokud by kvůli jejich chybě stát prodělal. Už od ledna mají navíc slovenské úřady včetně ministerstev na rozdíl od Česka povinnost zveřejňovat veškeré smlouvy na internetu.