Dárek k osmnáctinám: dluh přes 100 tisíc za jízdu načerno

Domácí
25. 3. 2012 07:25
Nezaplacené pokuty za jízdu na černo mohou narůst do statisícových dluhů (ilustrační foto).
Nezaplacené pokuty za jízdu na černo mohou narůst do statisícových dluhů (ilustrační foto).

V Česku se objevil nový fenomén - zadlužené děti. Rodiče za ně neplatí poplatky za popelnice, děti jezdí načerno a jako dárek k osmnáctinám na ně spadnou dluhy v řádu statisíců. Co s tím? Pomoci by měla novela občanského soudního řádu, který navrhuje sloučit jednotlivé pohledávky.

Matka vychovávala Aničku sama a jako samoživitelka měla dluhy, kam se podívala. Peněz bylo málo, a tak dívka "šetřila” i cestou do školy jízdou na černo. Devětkrát ji chytnul revizor. "Věděla jsem, že pokutu musíme zaplatit, a mamka mi říkala, že se o to postará," vzpomíná čerstvě osmnáctiletá Anna. Když ale maminka před dvěma lety zemřela, ukázalo se, že pokuty zaplacené nejsou. Tři stihla zaplatit Annina starší sestra, dalších šest už ale bylo v exekučním řízení. Anna dnes na soudních poplatcích a odměnách pro exekutora dluží přes 115 tisíc korun. Dluh na její jméno na ni přešel i formálně před dvěma týdny, kdy oslavila osmnáctiny.

Zadlužování dětí a mladistvých je podle Daniela Hůleho z Člověka v Tísni, který se problematikou zadluženosti zabývá, vážný společenský problém. "Jednoznačně to je fenomén, takové případy řešíme poslední dobou celkem často.” To potvrzuje i Hynek Kalvoda z Asociace občanských poraden. Dlužníky se stávají například děti rodičů závislých na drogách, alkoholu či automatech, kteří dětem nedávají peníze na jízdné a neplatí za popelnice.

Z 18 korun 20 tisíc

Podle Hůleho může za vysoké dluhy z původně banálních částek nastavení systému vymáhání pokut, který nahrává vymahatelům a dostatečně nechrání dlužníky. "Systém generuje zmnožování pokut. Pro vymahatele je finančně výhodnější, vymáhat každou pohledávku zvlášť, protože dostanou více peněz,” vysvětluje Hůle.

Podle mluvčí Exekutorské komory Petry Báčové je ale  nastavení systému ve prospěch věřitele logické: "Musí to být nastaveno tak, aby věřitel dosáhl uspokojení své pohledávky. Ovšem dlužníci mají celou řadu institutů k ochraně svých práv. Není pravda, že nejsou dostatečně chráněni."

Tři z devíti pokut stihla Annina sestra zaplatit ještě před exekučním řízením. Za každou ze zbývajících šesti dluží Anna v průměru přes 19 tisíc korun. Výše pokuty zahrnuje cenu jízdenky (18 korun), pokutu (1000 korun), soudní poplatky a odměnu pro advokáta v prvním řízení (6 920), za druhé stání (3 420) a odměnu exekutora (7 800). Konečný účet na všech 5 řízení dělá přes 115 tisíc korun.

 


Daniel Hůle věří, že se mu pomocí návrhů na sloučení jednotlivých pokut i žalobami na to, že účelově nebyly sloučeny, podaří dluh snížit na 50 tisíc korun. "Kolegovi se teď podařilo snížit dluh jedné zadlužené rodině o 410 tisíc korun, což jen svědčí o absurdnosti a amorálnosti toho systému,” rozčiluje se nad legislativou.

Exekuce povinně sloučit

O problému neziskové organizace zaměřené na zadlužení domácností jednají i s ministerstvem spravedlnosti. A to vypracovalo novelu občanského soudního řádu, který čeká na projednání ústavně právního výboru ve sněmovně. "Povinné spojování exekucí je jedno z opatření, kterým chce ministr spravedlnosti regulovat činnost exekutorů a snížit náklady exekučního řízení,” vzkázal mluvčí ministerstva Jiří Hovorka.

Mluvčí exekutorů nicméně upozorňuje, že vymáhání drobných pohledávek jednotlivě nemusí být motivováno zvýšením zisku věřitele, ale tím, že jsou jednotlivé pohledávky zpracovávány postupně. "Jsou vymáhány podle toho, jak vznikají. To, co se děje před nařízením exekuce, soudní exekutor neovlivní," brání vymahatele Báčová.

Neziskovky snahu ministerstva vítají a upozorňují na nebezpečnost fenoménu zadlužování mladistvých. "Ztráta je ve společenském měřítku několikanásobně vyšší než pro dopravní podnik, který nedostal zaplaceno 18 korun jízdného. Zadlužení spadnou do sociální sítě a to přijde mnohem dráž,” míní Hůle.

Vedle sociálních výdajů platí společnost i za bujení šedé ekonomiky - lidé, na které je uvalena exekuce, se totiž legální práci vyhýbají, protože by o příjem kvůli exekuci stejně příšli. A tak dělají na černo. Propad na společenské dno s sebou navíc často přináší i kriminální činnost a různé závislosti, které mohou vést až do vězení či léčeben, připomíná Hůle.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ