Dealeři T-Mobile uzavřou smlouvu i bez <span>vašeho vědomí</span>

Domácí
3. 4. 2009 11:30
Dealeři T-Mobile někdy získávají zákazníky za každou cenu.
Dealeři T-Mobile někdy získávají zákazníky za každou cenu.

Dealeři T-Mobile někdy získávají zákazníky za každou cenu.Dealeři telefonního operátora T-Mobile někdy používají k přetahování zákazníků od konkurence poněkud nezvyklé praktiky. Podle stovek rozčilených lidí zamlčují podstatné informace a snaží se získat dalšího zákazníka i za cenu podvodu.

Paní Olze Brunátové před Vánocemi zaklepal na dveře dealer T-Mobilu a nabízel jí tarif Kredit 1200 HIT. "Používám přednabitou kartu O2, tak jsem mu řekla, že si to rozmyslím. Pán se tvářil, že to akceptuje," vysvětluje Brunátová. Dealer jí před odchodem daroval vánoční reklamní předměty od T-Mobilu a požádal o podepsání převzetí dárků. "Výslovně mě ujistil, že nejde o podpis smlouvy, ale jen o převzetí dárků. Po měsíci mi však přišlo první vyúčtování a pro mě začal kolotoč reklamací a telefonátů s operátory."

ČTĚTE TAKÉ: Tarif Telefóniky O2 vytáhne z kapsy desítky tisíc

Olga Brunátová nikdy neměla od tohoto operátora ani SIM kartu, ani smlouvu, T-Mobile však po ní požaduje 35 tisíc korun. "Přestože v odpovědích na mé reklamace přiznávají, že jsem byla mylně informována a že na čísle uvedeném ve smlouvě nikdy nebyl žádný provoz, oni mají mnou podepsaný papír. Na základě něj mi vyhrožují vymáháním pohledávky a žalobou."

Podle T-Mobilu bylo ovšem všechno jinak. "Paní Brunátová podala první reklamaci až po splatnosti finální faktury, která byla vystavena na 25 800 korun," říká Martina Kemrová, mluvčí T-Mobile. "Od zákaznice (respektive jejího právníka) jsme dostali čtyři dopisy. Na všechny jsme odpověděli, že smlouva byla uzavřena v pořádku a dluh je k úhradě. O žádném předání reklamních předmětů a nebo jiného dárku ke smlouvě jsme  nic nezjistili."

Dealeři a telefonní prodejci

T-Mobile tají detaily spolupráce s dealery.Další případy se liší jen místem a nabízeným produktem, scénář je vždy stejný: nikdo ze zákazníků údajně nevěděl, že podepisuje smlouvu.

Petra Maška zastavil dealer na ulici s nabídkou SIM karet T-Mobile zdarma. "Řekl mi, že je můžu, ale nemusím aktivovat a šoupl pod ruku papír k podpisu. Tvrdil, že to je předávací protokol ke kartám," stěžuje si Mašek.

Za měsíc mu přišla faktura na 250 korun, ačkoliv SIM kartu nepoužil. Dokument, který Mašek podepsal, byla standardní smlouva na dva roky s měsíčním paušálem 250 korun. "Chci odstoupit od smlouvy, ale T-Mobile po mně požaduje zaplacení všech čtyřiadvaceti měsíčních paušálů a k tomu administrativní poplatek 2990 korun," vysvětluje Mašek.

Smlouvy jsou tajné

Na nekalé praktiky při uzavírání smluv s mobilními operátory dlouhodobě upozorňuje Sdružení obrany spotřebitelů. Jejich stránky fungující jako poradna se případy podvedených zákazníků telefonních operátorů jen hemží.

ČTĚTE TAKÉ: Internet od Telefóniky vás přijde na stovky tisíc, díl II.

Martina Kemrová, mluvčí T-Mobile, se ke smlouvám s dealery a smluvními partnery odmítla vyjadřovat: "Smluvní vztahy podléhají obchodnímu tajemství, podrobnosti o podmínkách spolupráce s třetími stranami nesdělujeme." Také otázka, kolik procent smluv uzavírají podomní prodejci a telefonní prodejci, zůstala nezodpovězená. "Tvoří většinu prodejů uskutečněných mimo značkové prodejny," říká Kemrová.

Foto: Petra Mášová, Robert Zlatohlávek

  Jak se bránit?
- Vyvarujte se uzavírání smluv na ulicích, od podomních prodejců, při zábavních akcích.

- Přečtěte si vše, k čemu připojujete svůj podpis.

- Poraďte se se známými, kteří mají s danou smlouvou zkušenosti.

- Vyhledejte rady a zkušenosti ostatních lidí na internetu.

 

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ