Počet lidí s více exekucemi se množí. Vyskytují se i případy, kdy jich někteří mají "na krku" přes stovku. Celkem exekutoři na lidech vymáhají 325 miliard korun, což je více než čtvrtina státního rozpočtu. Průměrná výše dluhu je 68 172 korun. Zaznělo to ve středu na tiskové konferenci Exekutorské komory.
Celkem bylo na konci loňského roku v exekuci 834 tisíc fyzických a 68 tisíc právnických osob, což je oproti předchozímu roku čtrnáctiprocentní nárůst. Více než jednu exekuci mělo na krku 661 tisíc lidí.
V průměru připadalo na jednoho člověka pět exekucí. "Zdaleka už nejde pouze o sociální případy," řekl viceprezident Exekutorské komory Vladimír Plášil. Důvodem je podle něj například to, že si lidé berou půjčky u různých nebankovních firem, které si neověřují, zda jejich klienti budou moci dluhy splácet. Často prý tyto půjčky jdou na zahraniční dovolené či nákupy dárků na Vánoce. Ale dluhy vznikají i jízdami "načerno" v MHD a podobně.
Podle prezidentky Exekutorské komory Pavly Fučíkové se při velkém počtu exekucí nevyplácí často peníze vymáhat. "Většina pohledávek je u lidí, kteří čelí zároveň několika exekucím, prakticky nemožné dlužnou částku v únosném čase vymoci. Na jedné straně je sice méně nových exekučních případů, nicméně jejich celkový počet roste. Z toho plyne, že se nám daří bohužel vymáhat stále méně exekucí," míní Fučíková. Tyto marné exekuce odhadla na 80 procent případů.
Většina dluhů, více než 51 procent, je nižší než deset tisíc korun. Právě tyto dluhy podstatně navyšují platby za služby exekutorů. Proto se ministerstvo spravedlnosti rozhodlo tyto odměny - mimochodem placené dlužníky - snížit. Podle prezidentky komory Pavly Fučíkové tak jdou exekutoři na práh toho, aby se jim jejich služby vyplácely. "Jenom loni skončilo třináct nebo čtrnáct exekutorů, celkem je 22 neobsazených exekutorských úřadů," prohlásila Fučíková.
Podle Exekutorské komory, ale i organizací Transparency International nebo Člověk v tísni je řešením takzvaná teritorialita exekutorů. Zjednodušeně jde o to, že by člověk připadal do "péče" exekutora, v jehož obvodu bydlí. V současnosti si totiž velcí věřitelé vybírají často jednoho exekutora, který bydlí i sto a více kilometrů od dlužníka. Navyšují se tak náklady na cestovné. Navíc při velkém počtu exekucí často vykonává návštěvy u jednoho dlužníka několik exekutorů. Téměř 60 tisíc lidí má na starosti deset a více exekutorů. Při principu teritoriality by na jednoho dlužníka připadl jeden exekutor, což by výrazně snížilo náklady, které jim dlužící lidé musí platit.
Loni bylo vedeno celkem přes 4,5 milionu exekucí, nově jich bylo nařízených 680 tisíc. Nejvíce nových exekucí bylo v roce 2016 zahájeno v Ústeckém kraji, téměř 99 tisíc, a v Praze, téměř 97 tisíc. Z pohledu poměru počtu nově nařízených exekucí k počtu obyvatel je na tom nejhůře kraj Ústecký, naopak nejlépe kraj Zlínský.
Největší počet exekucí mají občané ve věku mezi 28 a 47 lety, jde o zhruba 2,6 milionu exekucí. Nezanedbatelný podíl mají i starší lidé. "Například u občanů starších 68 let registrujeme kolem 110 tisíc exekucí," říká Plášil.