Stonařov
Deska připomíná Němce padlé v českém "koncentráku"
23.06.2016 18:40
Ve Stonařově odhalili pamětní desku připomínající německé obyvatele, kteří zemřeli těsně po druhé světové válce v tamním sběrném táboře. Podle zápisů ve farní knize jich nepřežilo 201. Na špatné hygienické podmínky a nedostatek jídla nejvíc doplácely děti a staří lidé. Památník s nově zřízeným symbolickým hrobem je umístěn poblíž jejich hromadného hrobu na stonařovském hřbitově.
Slavnosti se zúčastnilo přes sto lidí. Přibližně polovina jich přijela z Německa, byli mezi nimi i potomci vysídlených rodin. U desky zasazené do kamenné hřbitovní zdi zaznívala z české i německé strany slova o smíření. Stonařovský místostarosta Ivan Šulc řekl, že vytvořením pietního místa dostávají pozůstalí i veřejnost možnost důstojné vzpomínky na zemřelé. Místo, kde byli pohřbeni, je překryto jinými hroby.
U hřbitova také postávala skupina deseti převážně mladších lidí odjinud, kteří před začátkem pietního aktu mluvili o tom, že se vzpomínáním na Němce nesouhlasí. Zřejmě i díky přítomnosti policie ale slavnost nerušili. Odhalení památníku předcházela mše v kostele svatého Václava.
Sběrným táborem fungujícím do února 1946 zřejmě prošly tři tisícovky lidí. Zemřelí byli zapisováni, zachoval se i doklad o špatných hygienických podmínkách v táboře. "Umírali na tyfus, selhání srdce a podobné nemoci," řekl Ladislav Plavec, který se touto historií zabývá. Uvedl, že mezi zemřelými bylo dost dětí, které se nedožily ani roku. Ve Stonařově do konce války němečtí obyvatelé převažovali. V táboře ale byli internováni Němci z Jihlavy a okolí, zatímco stonařovští čekali na odsun v jihlavských táborech.
Badatel Jiří Vybíhal ve své knize Jihlava pod hákovým křížem uvedl, že v Jihlavě a kolem ní bylo sedm táborů, v nichž byli po ukončení války shromažďováni jihlavští Němci, ale i Němci, kteří utíkali před postupující frontou. Těmito tábory prošlo podle jeho údajů kolem 10 tisíc lidí.
Jihlava byla do roku 1945 přirozeným centrem česko-německého osídlení s významným podílem německy mluvících obyvatel. O nadcházejícím víkendu si také tam připomenou společnou česko-německou historii. Poprvé se uskuteční slavnosti Jihlavské dny/Heimattage.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.