Dlouhý: Česku chybí instalatéři, řidiči. Nahraďme je migranty

Domácí
9. 9. 2015 12:15
Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.
Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý chce navrhnout vznik fondu na pomoc azylantům, pokud by jejich příliv do Česka zesílil. Do fondu by podle jeho představ přispívaly firmy i stát, financoval by například vzdělání a rekvalifikace. V Česku chybějí pracovníci v některých profesích, řekl Dlouhý na tiskové konferenci. Podle něj diskuse o uprchlících v ČR sklouzla do "mixu neznalosti, populismu, sebestřednosti, strachu a zloby", chce přispět k obratu.

Anketa:

Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?

"Než vydávat peníze na ploty a na nasazení armády, které uprchlickým vlnám stejně nezabrání, hledejme jejich efektivnější využití," uvedl Dlouhý. Zdůraznil, že návrh komora zatím neprojednala, členové předsednictva ale jeho středeční prohlášení podpořili.

Od ledna do července požádalo o azyl v Česku 884 lidí, z nich bylo 143 dětí. Ze Sýrie pocházelo šest desítek lidí. Letos za prvních sedm měsíců úřady azyl udělily 35 osobám, dočasnou ochranu získalo 281 lidí. Dlouhý míní, že při takových počtech je potřeba "zastavit příval emocí a začít něco dělat". Někteří politici podle něj jen přilévají olej do ohně a přiživují strach z migrace, má ho prý i on sám. Není zastáncem neomezeného přijímání uprchlíků a kvóty nepovažuje za řešení.

Šéf hospodářské komory uvedl, že v Česku některé profese vymírají. Děti nemají o učební obory zájem. Chybí tak třeba topenáři, pokrývači, instalatéři či strojní zámečníci. Firmy také obtížně hledají síly do výroby. Je a bude nedostatek řidičů, chybět by jich mohly tisíce. Tyto "mezery" by mohli vyplnit právě azylanti, míní Dlouhý. Případný fond, do kterého by mohly přispívat firmy i stát, by uhradil vzdělávání dětí a vyškolení dospělých.

Dlouhý kandidoval na prezidenta při přímé volbě. Nepotvrdil, že by si dnešním prohlášením o potřebě lidskosti, pomoci prchajícím před válkou a případném fondu, který by navrhl při větším počtu azylantů, připravoval půdu pro případnou příští prezidentskou kampaň.

"Myslíte si, že je chytré jít s kůží na trh v něčem, kde se 80 procent lidí domnívá, že je to naopak? Já jsem si řekl, že pokud bych měl o něčem takovém uvažovat (o prezidentské kandidatuře), bude nejlepší, když budu říkat, co si myslím," uvedl Dlouhý. Dodal, že se chce nyní přidat k těm, kteří chtějí diskusi o uprchlících pootočit jiným směrem.

Podle Dlouhého by na migraci měl být připraven i podnikatelský sektor a měl by přemýšlet o tom, jak může pomoci. Podle ředitele Střední školy stavební a zahradnické Miloslava Janečka by školství vzdělávání a přípravu cizinců zvládlo stejně jako v minulých letech. Pokud mají cizinci v Česku povolení k pobytu, mohou navštěvovat školy za stejných podmínek jako Češi či lidé ze zemí EU. Když se vzdělávají v češtině, mají výuku zdarma. Janeček dodal, že se v jeho střední škole připravovaly tři desítky lidí z postsovětských států, Vietnamu či zemí bývalé Jugoslávie, instituce by tedy jistě dokázala pracovat i se studenty ze Sýrie či severu Afriky.

ČTĚTE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN: Vymíráme. Nahradí nás uprchlíci nebo roboti, říká ekonom Michl

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ