Česká kultura je hospodská a vyvražděný výčep je proto srovnatelný třeba s atentátem v kostele. "Převrátil jsem stůl a odplížil do kuchyně," líčí svědek střelby v uherskobrodské Družbě. O znovuzrození samozřejmě vypráví rovněž v hospodě.
Zatímco kostely v Čechách i na Moravě povětšinou zejí prázdnotou, na třicet tisíc tuzemských restaurací se každý den mění v hlučící úly. Plný je každý den i hostinec Šalanda na uherskobrodském sídlišti Olšava. Přízemní výčep na konci Javořinské ulice, tedy ve stejné ulici, v níž bydlel v řadovém domku osminásobný vrah Zdeněk Kovář.
Několik dnů po strašlivém masakru už ovšem v Šalandě vládne docela uvolněná nálada a piva se střídají s panáky rumu nebo becherovky. Všichni jsou rádi, že si šílený střelec nevybral k útoku nejbližší podnik, který měl po ruce. Kovář to měl totiž do Šalandy sotva sto metrů. Vrah se ale vydal k restauraci Družba, víc než kilometr od bydliště "Tady bychom kuchyní neutekli, povraždil by nás jak koťata," přemítají hosté Šalandy.
Hrdinou lokálu je pětačtyřicetiletý Jiří, od minulého úterý znovuzrozený. Teď si šťastně vychutnává pivo, zároveň ale euforii střídá s těžkými výčitkami. "Nešlo to, ale měl jsem se pokusit zachránit kamaráda Vaška," vyčítá si co čtvrt hodinu. Stále myslí na zastřeleného Václava Jančaříka, vyhlášeného místního zedníka.
Ani na okamžik však Jirku nenapadlo, že by po tragédii ze strachu přestal chodit do hospody. Když pomatený útočník atakuje třeba školu, jak se to nedávno stalo ve Žďáru nad Sázavou, učitelé, žactvo i rodičové nějaký čas propadají panice. A školní budovy jsou najednou tak hlídané, že do nich nepronikne ani myš. Teď hromadný masakr zažila i hospoda, což je pro dnešní převážně ateistické Čechy i Moravany podstatnější instituce než kostel, jak o tom celá desetiletí básnil třeba spisovatel Bohumil Hrabal.
Masakr z Uherského Brodu vnímají jako útok na českou podstatu i zahraniční média, TÝDEN na tuhle souvislost upozornil spisovatel Jaroslav Rudiš. "Někteří němečtí přátelé z médií se mě ptají, jak cítíme tenhle atak na naši tradiční hospodskou kulturu," říká Rudiš "Hospodu si vzít nenecháme, na tom nějaký kretén nic nezmění," stojí si na svém i štamgasti v pivnici Šalanda a asi podesáté během hodiny někdo Jirkovi gratuluje k tomu, že prostě přežil.
CELÉ SVĚDECTVÍ OČITÉHO SVĚDKA Z DRUŽBY A DALŠÍ NÁZORY UHERSKOBRODSKÝCH ŠTAMGASTŮ SI PŘEČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 2. BŘEZNA