Do Prahy míří stovky Turků, Česko je bezradné
29.02.2008 06:30 Původní zpráva Aktualizováno 29.02. 07:41
Turci toužící po Německu objevili novou trasu: od loňského listopadu jezdí přes Prahu. Česku tak hrozí velká imigrační vlna z Turecka. Jen za poslední čtyři měsíce požádalo místní úřady o azyl 241 Turků, což je téměř desetinásobek žádostí zaznamenaných za celý minulý rok.
Oficiálně žije v České republice tisícovka Turků. Brzy ale může být vše jinak. Turecká migrace do sousedního Německa totiž začíná doléhat i na Česko. Získat vízum do Německa, kde žije dvoumilionová komunita Turků, není lehké. Turci jsou tak nuceni hledat nové cesty. A pomáhá jim konec hranic. Tureckým migrantům totiž stačí dostat se do schengenského prostoru, tedy do Česka, a pak jednoduše přejedou do vytouženého Německa.
Horkou novinkou je nyní pražská cesta: Turci žijící na německém území pro své krajany za poplatek až 5000 eur organizují výlety za lepším životem - se zastávkou v Praze. "Je to nový způsob, jak se dostat nelegálně do Německa. A nám to může způsobit problémy," tvrdí Vlastimil Vintr z organizace IOM, která se migrací zabývá.
Ambasáda se hroutí, zažívá nával Vietnamců V policejním sboru chybějí cizinci. Objeví se brzy? Bílá vrána v policii: černý mezi bílými |
A jak nový "produkt" funguje v praxi? Zájemce se sejde v některé z istanbulských kaváren s převaděčem. Zaplatí mu, odevzdá doklady a během několika dní až měsíce obdrží pas s ruským či ukrajinským vízem. K tomu navrch dostane letenku do Moskvy, Záhřebu nebo do Kyjeva - vždy však s mezipřistáním v Praze, odkud pak po několikaměsíční administrativní proceduře zamíří do vysněného Německa.
Jakmile se letadlo mířící do Prahy octne ve vzduchu, je jasné jediné: Česko se o imigranty na palubě bude muset postarat. "Někteří turečtí občané stráví v přijímacím středisku na Ruzyni až 120 dní, to je lhůta, do kdy mají úřady o dalším osudu imigrantů rozhodnout," vysvětluje Vlastimil Vintr. Pokud se úřady nevyjádří včas, jsou Turci přemístěni z přijímacího do pobytového střediska, kde už se ovšem mohou volně pohybovat. Většina z nich tak využije možnosti a překročí česko-německou hranici.
Praha: přestupní i cílová stanice
Zatímco v minulých letech žádali Turci o azyl v Česku jen výjimečně, v posledních měsících se počet žadatelů vyhoupl na desítky měsíčně. Oficiální statistiky mluví jasně: od listopadu loňského roku k začátku letošního února evidují české úřady 241 žadatelů. O rok dříve požádalo za stejné období o azyl asi deset Turků. Jak si tak nápadnou změnu ve statistikách vysvětlit? Vše nasvědčuje tomu, že převaděči našli nový způsob, jak vydělávat na krajanech peníze. "Máme co dělat s organizovaným zločinem. Zdá se, že převádění je organizované tureckými občany z Německa. Zabývá se tím i policie," tvrdí Vintr.
Do organizace "německých zájezdů" jsou podle ministerstva vnitra zapojeny istanbulské cestovní kanceláře a také ruské a ukrajinské konzuláty. "Dotazované osoby, které měly ve svých pasech vízum do Ruské federace nebo na Ukrajinu, výslovně uvedly, že převaděči po nich nechtěli, aby podepsali či vyplňovali žádost o vízum. Je tedy pravděpodobné, že někteří konzulární pracovníci s převaděči spolupracují," píše se ve zprávě, kterou má TÝDEN.CZ k dispozici.
České úřady teď hledají na turecký nápor lék. Jejich migrace totiž Česku zadělává na nemalé problémy. S příjezdem Turků jsou spojeny nemalé finanční náklady. Kromě toho začíná středisko na Ruzyni praskat ve švech. A aby toho nebylo málo, okolní státy, do kterých Turci z Česka zamíří poté, co jsou propuštěni z letištního prostoru, je vracejí zpět. Pokud bude tento trend pokračovat, hrozí, že se situace stane nezvladatelnou. Do Čech budou proudit Turci ze všech stran.
Letištní víza pro Turky
Jedním z možných opatření, jak dalšímu přílivu tureckých občanů zabránit, je zavedení letištních víz. "Pokud se nezlepší situace, Česká republika bude muset víza pro turecké občany zavést," píše se ve zprávě ministerstva vnitra. V lednu se dokonce kvůli pražským Turkům sešli čeští a turečtí diplomaté.
Ministerstvo zahraničí se však zavedení víz zatím brání. "Mohlo by to narušit česko-turecké vztahy," vysvětluje rezervovaný postoj Schwarzenbergova úřadu mluvčí Zuzana Opletalová. S migrací tak zatím Česko bojuje dobráckou metodou: lidé z nevládních organizací docházejí za imigranty na letiště a přesvědčují je, aby se vrátili zpět do vlasti.
Foto: Robert Zlatohlávek, koláž TÝDEN.CZ
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.