Před měsícem a půl časopis TÝDEN poprvé upozornil, že na začátku července hrozí kolaps centrálního registru vozidel. Nyní se černé prognózy naplnily, klíčová databáze spadla jen pár minut po ostrém spuštění. Podle ministra dopravy Pavla Dobeše, který tehdy tvrdil, že vše poběží bez problémů, mohou za chybu dodavatelé a minulé vedení úřadu.
Centrální registr vozidel se šil horkou jehlou a firma ATS ho narychlo zpracovávala bez výběrového řízení na základě dlouhodobých smluv. Není tedy současný kolaps jen důsledkem těchto podivných čachrů?
Ano, zčásti je to tak. Bohužel se na tuto problematiku v minulosti na ministerstvu dopravy nehledělo jako na základní prioritu, ačkoli bylo zcela jisté, že ten systém musí od prvního, respektive devátého sedmý fungovat. Minulé vedení mělo zcela jistě vypsat otevřené výběrové řízení na centrální registr vozidel. To, že se toto nestalo, je problém, který nás provází až do současné doby.
Ještě v květnu jste tvrdil, že i přesto, že nový registr vzniká dost narychlo, bude fungovat. Proč tomu tak není?
My jsme se snažili udělat všechno pro to, aby systém bez problémů fungoval. Dělali jsme i zátěžové testy, kontroly během minulého týdne. Není pravda, že by nikdo ten systém netestoval. Stalo se bohužel to, že po nahrání obrovského množství dat nevydržela virtuální paměť a spadla. Nás to samozřejmě velmi mrzí, řešíme to nyní na krizovém štábu. Nyní společně s dodavateli, tedy s firmou Telefónica a ATS dohadujeme, jak tuto prekérní situaci co nejdříve vyřešit.
Kdy bude systém bez problémů stabilně fungovat?
Určitě dnes (rozhovor vznikal ve 14.30 hodin, po 17 hodině se registr provizorně rozjel - pozn. red.). I kdyby byl dnes kolaps zažehnán, nedokážu si představit, že tu situaci necháme jen tak náhodě. Určitě využijeme udělení sankcí, což nám smlouva s dodavateli umožňuje. V tuto chvíli musejí dodavatelé do 18 hodin dát zprávu, proč to spadlo. A na základě přednesených důvodů budeme řešit, podle jakého článku zakotveného ve smlouvě budeme vymáhat penále.
Je možné, že se registr na čas rozběhne. Co když ale při dalším velkém zatížení třeba zítra ráno opět spadne?
Pokud ten systém fungovat nebude, budeme dodavatelské společnosti bombardovat takovými sankcemi, že na tom budou pracovat dnem i nocí. Protože jinak na tom prodělají nejen to, co do toho dali, ale daleko více. Smlouva nám dovoluje udělit pokutu až 50 milionů korun.
Celý registr vznikl vlastně jako přílepek ke smlouvě účetního systému IMIS. Neuvažujete po dnešních problémech, že ho postavíte znovu na zelené louce?
Nejsem si úplně jistý, zda by bylo úplně hospodárné stavět ten systém znovu na zelené louce. Co je ale naprosto jisté, že v nejbližší době dojde k vypsání otevřeného výběrového řízení na provozovatele všech našich databázových systémů. Tedy jak centrálního registru, tak účetního systému IMIS, které nyní spravuje opravdu jedna firma ATS. Smlouva s ní končí v březnu příštího roku. Cílem tendru je hlavně to, aby nová smlouva byla výrazně levnější.
Smlouvu, o které mluvíte, jste uzavřeli v roce 2010 na tři roky a stojí vás 470 milionů. Své kořeny má ale už za ministrování Aleše Řebíčka a ministerstvo do systému IMIS nalilo více než miliardu. Jak se chcete do budoucna takového mrhání peněz vyvarovat?
Smlouva, která má kořeny už za ministrování Aleše Řebíčka, jasně ukazuje na nevýhodnost podobných dlouhodobých smluv. Je to jedna z věcí, které se nebudou opakovat. U smluv, které uzavíráme, je jasná šestiměsíční výpovědní lhůta. A my ji na rozdíl od minulých vedení úřadu budeme využívat. Jsme schopni smlouvu vypovědět, pokud usoudíme, že firma nečiní, co se od ní čeká, nebo že naslibovala něco, co není schopna splnit.