Premiér Jan Fischer apeloval na ministra financí Eduarda Janotu a další státní akcionáře ČEZ, aby dohlédli na zákonnost procesů v energetické firmě. Předseda vlády ve čtvrtek také zdůraznil, že žádná instituce nemůže vytvářet jednotky či skupiny, které by mohly suplovat činnosti ve výhradní kompetenci státu.
Kontroloři odboru netechnických ztrát (NTZ) energetického giganta v minulých letech procházeli například výcvikem ve střelbě a někteří nyní čelí obvinění z vydírání. Firma se brání tvrzením, že se tito její zaměstnanci často dostávají do rizikových situací.
"Podle názoru premiéra má každý - tedy občané i podniky - nezadatelné právo na ochranu před trestnou činností a aktivitami vykazujícími znaky takového jednání," zdůraznil Fischerův mluvčí Roman Prorok. Premiér ale podle něj považuje za vyloučené, aby kdokoli k takové ochraně užíval jiné prostředky, nástroje a metody, než jaké dovolují zákony.
ČTĚTE TAKÉ: Pecina: Úniky elektřiny by měl řešit stát. Ne ČEZ
Média v úterý od zástupců jedné z malých politických stran získala videozáznamy, na kterých se pracovníci NTZ mimo jiné cvičí ve střelbě. Další video zachycovalo sebevraždu muže, který se zastřelil, když ho navštívili kontroloři útvaru.
Osobně s Romanem
Fischer o věci osobně mluvil s generálním ředitelem ČEZ Martinem Romanem. "V prvé řadě mě ujistil, že taková komanda skutečně tam byla, cvičila, tak jak ta dokumentace napovídá, v roce někdy 2005, 2006. Ujistil mě, že takovýto výcvik v této fazóně neprobíhá," řekl premiér při interpelacích ve sněmovně.
S Romanem podle něho mluvil ve čtvrtek ráno i Janota. "Obě ta jednání byla vedena s cílem, aby ČEZ používal k vymáhání nezaplacené elektřiny prostředky, které jsou striktně v souladu se zákonem," dodal Fischer.
ČTĚTE TAKÉ: Vymahači ČEZ: trénují střelbu i bojová umění
Při zákroku komanda ČEZ spáchal dlužník sebevraždu
Od roku 2008 čelí tři desítky zaměstnanců NTZ obvinění, že vydírali odběratele elektřiny. Údajně vstupovali bez povolení na jejich pozemky a nutili je k zaplacení vysokých částek za "černý odběr".
Přehmaty ČEZ
ČEZ ústy svého generálního ředitele Martina Romana ve středu připustil, že na počátku fungování útvaru v roce 2005 došlo k "přehmatům". Útvar, ve kterém pracuje několik desítek lidí, prý vznikl poté, co kontroloři ČEZ odhalili první pěstírnu marihuany.
Loni provedl 5497 kontrol, při kterých zjistil 3322 nelegálních odběrů. Podle Romana už NTZ od počátku své existence odhalil téměř 15 tisíc krádeží elektřiny a zákazníkům tím ušetřil přes 500 milionů korun.
ČTĚTE TAKÉ: Komando ČEZ prý necvičila policie ani armáda
Desítku vyškolených mužů ČEZ nasazuje do nejrizikovějších akcí, kde jim hrozí ohrožení života, uvedl ředitel firmy. ČEZ další podobný výcvik neplánuje, a pokud by se v budoucnu konal, firma by prý pečlivě zvažovala, které části předchozího výcviku by do něj zařadila. Roman vyloučil, že by se na původním cvičení podílela policie nebo armáda.
Ilustrační foto: ČTK, Lucie Pařízková