V Praze v posledních týdnech vyrostly doslova lesy dopravní značek zakazujících jízdu vozítek segway. Paradoxně i na místech, kam by žádný jezdec na balančním vozítku nikdy dobrovolně nevjel. Jaký rozdíl oproti středočeským vesnicím, kde opravdu důležité značky naopak chybějí anebo jsou jaksi neviditelné.
Průjezd Bukovnem u Mladé Boleslavi je pro řidiče zážitkem. Zejména pak zdejší obdélníková dopravní značka, u které prostě nevíte. Na tyči je totiž umístěn pouze bíle natřený plech, který motoristům neříká vůbec nic. Snad jen to: jestli chceš značku, nakresli si ji. Nebo tipuj: co na mně před lety bylo namalováno?
Důvod? Prostý. Jako vždy - peníze. Obce hospodařící jen se statisícovými rozpočty na pravidelnou obnovu prostě musí pomalu střádat. Mnohdy přitom stačí jen jedna velká investiční akce, aby se v obci pár let nic dalšího nemohlo opravovat. "Peníze se shání blbě, ale silnice se opravovat musí. Pro nás bylo prioritou opravit místní komunikace, v příštím roce bychom pak chtěli vyměnit i dopravní značky. Vyčleněno na to bude kolem 20 tisíc korun," řekl starosta Bukovna Petr Holman.
Vysloveně o život jde v nedalekém Káraném. Své nejlepší roky tu má za sebou značka STOP. "Tak já to vím, že je tady stopka, ale je pravda, že v noci se dá lehce přehlédnout, protože není nijak výrazná. To rozhodně není dobře," míní řidič Marek Poláček.
Cena běžné dopravní značky se pohybuje kolem tisíce korun. Značky větších rozměrů, jako například ty zakazující vjezd vozítek segway, pak i na trojnásobek. Reportéři pořadu Takhle si tu žijeme to ostatně ví z vlastní zkušenosti. Na toulkách po středních Čechách se totiž rozhodli nejen přihlížet. Více už v reportáži televize Barrandov.