Doma podezřelá z korupce, v zahraničí uznávaná expertka na eurodotace. To jsou dvě tváře někdejší náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věry Jourové. V Česku čelí nařčení z přijetí úplatku, a proto své služby nabídla v zahraničí. Tam si ji pochvalují.
Z bruselské pokladny proudí každoročně do členských zemí EU štědré dotace v řádech desítek milionů eur. Kdo z podnikatelů by si nechtěl z pohádkové nadílky ukousnout alespoň malý kousek? Dříve, než se částka začne porcovat, je proto nutné připravit schéma, podle něhož se balík peněz rozdělí. Vymyslet, jakým způsobem se budou přihlášené projekty hodnotit - to je úkol pro experty Evropské komise.
Jedním z nich je i Věra Jourová, bývalá náměstkyně ministra pro místní rozvoj, kterou v Česku proslavila úplatkářská aféra budišovského starosty Ladislava Péti. Jourovou si komise vybrala ve výběrovém řízení, aby s rozjezdem evropských fondů radila ruské a běloruské vládě. „Měla jsem jim vysvětlit, jak fondy fungují. Některé dotace jdou totiž i na jejich stranu hranice," upřesňuje úřednice.
Pochvala z Bukurešti
V loňském i letošním roce Jourová navíc pomáhala vytvořit celou strukturu operačního programu Rumunsku. Sklidila za to pochvalu: v úspěšnosti čerpání dotací totiž Rumuni, nováčci v EU, hravě trumfli i již zaběhnuté členy. A to včetně Česka. Tuzemský systém sice vymýšlela rovněž Jourová, jenže brzy doma upadla v nemilost.
Vše začalo tím, že ji loni v říjnu na ruzyňském letišti zatkli policisté kvůli podezření, že přijala dvoumilionový úplatek. Údajně za to, že zařídila dotaci předem vybranému projektu Bono Publico. Jourová nařčení odmítá. „Nastavila jsem ten systém úmyslně tak, abych se vyřadila z procesu schvalování jednotlivých žádostí. U mě na stole končily jen stížnosti," říká exnáměstkyně. V době svého zatčení navíc na ministerstvu již tři čtvrtě roku nepracovala, vracela se z pracovního výjezdu do Běloruska. „Můj irský kolega to nazval zvláštním druhem kanibalismu, kterým se stát vyznačuje ke svým lidem," vzpomíná Jourová a vtipkuje, že je od té doby „v profesní emigraci".
Ze začátku si myslela, že z výpisu svých účtů prokáže, že takové peníze nemá, a bude klid. Zmýlila se. Její obhajobě nikdo nevěřil, na třicet tři dní dokonce putovala do vazby. V mezidobí jí vykradli byt a její dcera se z nastalé situace psychicky zhroutila; Jourová kvůli tomu dodnes musí odmítat lukrativní, leč dlouhodobé zakázky z ciziny.
Čekání na verdikt
Po propuštění z vazby začal případ pomalu utichat. Konec vyšetřování měl přijít v červnu, poté v listopadu, nyní jej policisté oddálili na závěr roku.
Za příkoří, kterého se jí za posledních čtrnáct měsíců dostalo, je Jourová rozhodnuta stát zažalovat. „Není přece možné, aby lidé ze státního aparátu mohli kriminalizovat někoho nevinného podle principu ‚přihraj nám peníze, nebo půjdeš‘," kroutí hlavou. Kvůli svému případu se dokonce znovu přihlásila na právnickou fakultu. „Chci pochopit, co se mi vlastně děje a jak se bránit," říká.
Foto: ČTK