Domobrana mezi paneláky

Domácí
8. 5. 2016 11:00
Ódinovi vojáci ve Finsku v "klubových" bundách s logem (ilustrační foto).
Ódinovi vojáci ve Finsku v "klubových" bundách s logem (ilustrační foto).

Nosí černé mikiny, mají vyholené lebky a říkají si Ódinovi vojáci. Původně severská domobrana proti imigrantům nyní zapustila kořeny i v Česku. Prozatím mezi mosteckými paneláky.

"Zítra v 16 hodin hospůdka Dvojka OD Prior. Cena trička 250 Kč. Upozornění: Nemáme politické ambice, pouze chceme pořádek a klid pro naše děti, naše bílé děti," vyvěsili na Facebook čeští Ódinovi vojáci v sobotu 24. dubna, v předvečer své historicky první zakladatelské schůze v centru severočeského Mostu. Místa, kde sice žádní imigranti nejsou, ovšem žije tam hodně Romů, kteří mohou posloužit jako náhradní terč. A také mnoho lidí, kteří nemají jak popustit páru. Letos se rozhodli vše napravit. A po vzoru severských kolegů se sešikovali pod novou organizací, jakousi extremistickou frenčízou.

Po víkendu již na stránkách viselo první skupinové foto. Dvacet zakladatelů včetně dvou žen zapózovalo v tričkách s bílým obrysem vikinské helmy, raději ovšem zády k objektivu, aby nebyly vidět tváře. "‪Hail Odin from SOO Germany‬," pochválil snímek Peter Schulz z německé pobočky Ódinových vojáků. "Respekt," kvitoval příspěvek finský člen domobrany Riku Ruhanen. "‪Dobře... a teď ať je vás vidět i jinde než na fotkách ze schůzí," napsal pod příspěvek uživatel Jenda Xenofob Kropáč. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

‬Česko se nenápadně stalo součástí mezinárodní sítě sdružující xenofobní domobranu napříč Evropou i Severní Amerikou.‬‬‬‬‬‬‬‬

Střet kultur

Domobrana Ódinových vojáků vznikla sice teprve loni v listopadu, za necelý půlrok se ale z Finska stihla rozšířit do Skandinávie, následně i do dalších sedmi evropských zemí včetně Estonska, Litvy, Německa, Belgie a Polska. Oddíly Ódinových vojáků se uchytily dokonce na opačné straně Atlantiku. Ve Spojených státech mají skoro čtyři tisíce sympatizantů, v kanadském Ontariu čítá tamní uzavřená parta stovku lidí. A jejich vikinskou helmici zdobí javorový list.

Náplň domobrany je jednoduchá a na první pohled docela krotká - do ulic vyrážejí uniformované hlídky členů domobrany v černých bundách nebo mikinách, to podle počasí. A dohlížejí na pořádek, především hlídají, zda imigranti neznásilňují místní ženy. Přitom se tváří, že jsou jakousi prodlouženou rukou policie. "Ocitli jsme se v situaci, kdy se střetávají odlišné kultury," řekl loni v říjnu novinám ve městě Kemi zakladatel Ódinových vojáků Mika Ranta. "Nejvíc nás znepokojilo, když jsme na Facebooku uviděli, že imigranti chodí k základním školám a fotí si malé holčičky."

Čtěte TÝDEN.* Jak fungují Ódinovi vojáci v České republice?

* Jak se k tomu staví Dělnická strana?

* Toleruje domobranu české právo?

ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY SI MŮŽETE PŘEČÍST V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ JIŽ V PONDĚLÍ 9. KVĚTNA 2016.

Autor: Jan GebertFoto: , Twitter

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ