Ústí nad Labem
Domy hrůzy v Předlicích: majitelé se nestarají, město je bezradné
26.08.2017 13:40
Více než deset bytových domů v ústecké městské části Předlice je v dezolátním stavu. Přimět vlastníky, aby se o ně starali, je téměř nemožné, řekl místostarosta centrálního městského obvodu Karel Karika (PRO!Ústí). Ve čtvrti se v posledních letech už několik domů zřítilo.
Přesný počet domů, které jsou ve špatném technickém stavu, stavební úřad nemá. "Přesná čísla v současnosti nejsou k dispozici, ale odhadem se může jednat až o třicet až čtyřicet objektů. Tento stav však není trvalý, neboť některé objekty jsou již opravovány novými vlastníky a některé objekty se dostávají do špatného stavu takzvaně ze dne na den," řekla mluvčí magistrátu Romana Macová.
Bezprostředním zřícením hrozí podle magistrátu dům v Marxově ulici, který se částečně zřítil v březnu. Jeho slovenský majitel s úředníky nekomunikuje. Město nechá objekt zbourat na vlastní náklady.
Podle monitoringu centrálního obvodu je ve velmi špatném stavu asi 12 domů. Karika přiznává, že možnosti samosprávy jsou téměř nulové. "Snažíme se z pozice samosprávy domlouvat alespoň s novými majiteli zlepšení toho stavu. Ale u těch, kteří je kupují za účelem spekulací, to nejde," řekl.
Omezené možnosti má podle Macové i magistrát. Řadě majitelů se nedaří doručit výzvy ani prostřednictvím policie. Nic na tom nemění ani případné pokuty. "Současná legislativa není nakloněná úřadům, postih vlastníků je problematický. Zákon předpokládá, že se každý vlastník chce starat o svůj majetek. Vlastníci jsou však nedohledatelní pro zahájení správního řízení, a udělenou pokutu tedy nelze doručit. Zároveň k výši předluženého majetku, a tedy exekucím nelze pokuty na takzvaných vlastnících nijak vymoci," uvedla Macová.
Předlické domy se staly terčem spekulantů opakovaně. Řada z nich byla v rámci bankovních podvodů psaná i na takzvané bílé koně. Tito lidé se o domy nestarali. "Koupí ruinu s demoličním výměrem za deset tisíc korun a myslí si, že to prodají za daleko víc," doplnil místostarosta. Řešením podle něj je, aby město začalo ruiny v dražbách kupovat samo. Radnice by pak měla možnost na jejich demolici získat dotace. "Byl by to užitečný nástroj, pozemek by potom zůstal městu," dodal Karika.
Ústecká radnice zatím koupila za 400 tisíc korun blok v ulici Na Nivách, který před lety prodala obvodní radnice podnikateli Janovi Davidu Horskému. Ten se léta o domy nestaral. Město tak nabylo ruiny za stejnou cenu, za jakou je kdysi prodalo. Na demolici, která by podle dřívějších odhadů měla stát desítky milionů korun, teď shání dotaci.
V roce 2012 skončil případ jednoho z vybydlených domů tragédií. Při krádežích kovů z nosných konstrukcí se zřítil strop. Pod sutinami zemřela mladá žena, další utrpěla vážná zranění. Soud za to poslal jednoho ze zlodějů na pět let do vězení. Další soukromé domy, které hrozily zřícením, nechalo město na své náklady zbourat. "Náklady na demolice a ostatní se zatím nepodařilo vymoci. Procesy jsou zdlouhavé, ale řízení trvá," dodala Macová.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.