Černí pasažéři mají díky chytrým telefonům o něco jednodušší život. Může za to aplikace Fare Bandit, kterou si mohou volně stáhnout. Díky ní se mohou dozvědět polohu revizorů a být na případnou kontrolu připravení. Tradiční boj "kočky s myší" letos ještě okořenila tvořivost uživatelů této aplikace, kteří si přes ní začali sdílet sms jízdenky.
Pražský dopravní podnik, který kvůli černým pasažérům přijde ročně přibližně o 350 milionů korun, nenechává nic náhodě. I revizoři mají trumfy v kapse. Telefonní čísla lidí, kteří sdílejí sms jízdenky, bez váhání blokuje. Vývojář aplikace Petr Pechoušek přesto zůstává klidný. V rozhovoru pro televizi Barrandov přiznal, že chce kontroverzní, avšak u uživatelů oblíbenou aplikaci nadále vylepšovat.
Jak vznikl nápad na vyvinutí této aplikace?
Když jsem se začal před rokem zabývat vývojem pro mobilní aplikace, chtěl jsem vytvořit nějakou od začátku až do konce, od vývoje až po distribuci pro uživatele. Samozřejmě také nějakou, která tu ještě není. Už to byl docela problém, protože pro každou hloupost je už dnes třicet aplikací.
Napadlo vás to z toho důvodu, že jste sám také jezdil na černo?
Jasně, myslím, že mě to napadlo přímo někde v tramvaji po cestě z práce. Říkal jsem si, že by se mi líbilo sdílet pozice revizorů, a že to není ani nějak těžko realizovatelné.
Jak své dílo obhajujete?
Černí pasažéři byli a budou i bez Fare Bandita. Ten nápad nebyl úplně originální. Dostal jsem spoustu e-mailů od lidí, kteří už ten nápad měli, ale neměli kapacitu to realizovat. Já jsem si to pak na koleně udělal sám. Pochybuji, že by chtěl někdo platit peníze za vývoj takové aplikace.
Vyplatí se podle vás jezdit na černo?
Jak komu, jak kde. Já sám jezdím na černo, ale denně musím urazit jenom čtyři zastávky. Mně se to vyplatí, kdybych měl za čtyři zastávky platit 24 korun tam a zpátky, tak se mi to nevyplatí. Navíc jsem byl chycený jen jednou za rok.
Máte k dispozici údaje, kolik lidí v současnosti aplikací aktivní využívá a kolik uživatelů si jí stáhnulo?
Na androidu (operační systém pro mobilní telefony, pozn. aut.) je něco přes třicet tisíc stáhnutí, což je pro českou aplikaci docela pěkné. Aktivních uživatelů na "androidí" platformě je něco přes patnáct tisíc. Apple (telefony iPhone) mi jí zatím ještě neschválil. Plus existují i weboví uživatelé, kde to číslo úplně neznám. Nebál bych se ale říct, že půjde o tisícovky lidí.
Setkáváte se i s negativními reakcemi?
Negativní reakce jsou většinou jen v diskuzích pod články, ale že by mi někdo napsal e-mail nebo zprávu na Facebooku, to ne. Převládají pozitivní reakce.
Dopravní podnik se vás nesnažil kontaktovat?
Nikdo mě osobně nekontaktoval, ať už z Dopravního podniku, nebo odkudkoliv. Co se ale týče toho fenoménu sdílení sms jízdenek v rámci této aplikace, tak Dopravní podnik zareagoval. Změnil i přepravní podmínky a blokuje čísla uživatelů, kteří tu jízdenku sdílí.
Hodláte aplikaci ještě nějak vylepšovat?
Určitě. Už jsem udělal verzi pro iPhone, která je již schválená. Dokonce se již druhý týden drží na prvním místě mezi volně stažitelnými aplikacemi na iTunes, paradoxně hned před aplikací "SMS jízdenka" (smích). Plánuje se spousta dalších, rádi bychom do Fare Bandita implementovali Google mapy, což by pak bylo hodně zajímavé.