Bezohledný řidič zaplatí miliony, plánuje ministr Bárta

Domácí
28. 11. 2010 18:17
Ministr dopravy Vít Bárta.
Ministr dopravy Vít Bárta.

Bezohlednost by mohla řidiče připravit o auto. Nebo by mohl splácet miliony. S takovými plány přichází ministr dopravy Vít Bárta. Do března prý chce vypracovat novelu zákona, která změní tresty za dopravní přestupky. Budou odstupňovány podle příjmů. Řekl to v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi.

Debatu o tom, jak udělat pořádek na silnicích, znovu rozvířil soud s "pirátem silnic" Lubošem Lacinou, který vytlačil z dálnice pomaleji jedoucí auto. Znovu se hovoří o bodovém systému a trestech pro agresivní řidiče. S novými plány přichází ministr dopravy Vít Bárta (VV): agresivní lidé s vysokými příjmy by mohli napříště přijít i o auto. Nebo by mohli zaplatit pokutu v řádu milionů. Bárta chce také vymazat z české legislativy institut osoby blízké.

Pokuty v řádech milionů korun

"Já jsem pro, aby agresivita řidičů byla trestána maximálně přísně," prohlásil v nedělní debatě České televize. Pokuty za přestupky by ale měly být rozvrstvené. "Dnes je mezi tím, že člověk půjde do vězení, a mezi tím, že přijde o řidičský průkaz, veliká díra," řekl.

Do ní patří pokuty v řádech milionů korun. Ty by mohl řidič dostat za agresivní jízdu, přestože by nikoho přímo neohrozil na životě. Za svůj přestupek by pak platil po zbytek života. "Musel by se obejít bez drahých dovolených a třeba by si nekoupil byt," plánuje Bárta.

Za agresivní chování na cestách přijdou vyšší tresty.Tučnými pokutami to ale nekončí. Bárta chce také celé rozhodování o pokutách zjednodušit. Dnes se podle něj mnohdy táhne, protože jsou úřady přetížené. Řada neukázněných řidičů tak nakonec trestu unikne, úředníci o nich nedokážou rozhodnout ve stanovené roční lhůtě.

"Správní orgány nestíhají projednávat množství přestupků, které jsou jim zasílány, a to i v návaznosti na stávající legislativu," potvrdil šéf Dopravní policie Leoš Tržil. V roce 2009 se podle něj nestihlo projednat 30 až 40 procent přestupků. Podle Bárty to otvírá velký prostor pro korupci.

Osoba blízká svádí k hříchu

Skončit by měl také institut osoby blízké, na který prý řidiči hřeší třeba při překročení povolené rychlosti. I tady je ale podle Bárty nutné dbát na proporcionalitu. Jinak by mohlo hrozit, že úpravu nakonec zruší Ústavní soud. "Musíme vykalibrovat, aby mírnost při nejednoznačné identifikaci řidiče byla řekněme jen o deset, možná o sedm procent menší než při jednoznačné identifikaci," řekl.

Se zrušením institutu osoby blízké souhlasí podle předsedy Asociace krajů ČR a hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška (ČSSD) i opozice. Hašek ministrovi poradil, aby se při tvorbě zákona inspiroval v zahraničí.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ