Problémy tunelu Blanka nekončí. Hlavní stavitel díla firma Metrostav tvrdí, že jí hlavní město stále dluží zhruba dvě miliardy korun. Podle společnosti se tak zcela jistě opozdí otevření Trojského mostu, nedílné součásti soustavy Blanka, naplánované na konec listopadu a dost pravděpodobně se posune i zprovoznění celého tunelu v dubnu příštího roku.
Stále se ukazuje totéž. Stavbou soustavy tunelů zvané Blanka si hlavní město ukouslo příliš velký krajíc. Obří dílo za zhruba 37 miliard korun řídí magistrát s vypětím všech sil a přesto se téměř každý měsíc objeví informace, která vše obrátí naruby.
Tady je jedna z nich. Když se on-line deník TÝDEN.CZ dotázal firmy Metrostav, kolik jí vlastně Praha dluží, odpověď šokovala. "V tuto chvíli je to na nezaplacených fakturách zhruba dvě miliardy korun. Magistrát sice před čtrnácti dny rozhodl o tom, že nám může poslat asi 435 milionů, ty však stále nedorazily. My navíc stále stavíme, suma proto narůstá," sdělil mluvčí stavební firmy František Polák. "My ty peníze nutně potřebujeme. Ze svého tak velkou stavbu neutáhneme a nemůžeme platit ani své subdodavatele," dodal.
Podle něj jede v tuto chvíli Metrostav kvůli nedostatku peněz "na čtvrt plynu" a stavba tedy hrozí dalšími nesplněnými termíny. Téměř jisté už je podle Metrostavu, že se nestihne včas otevřít Trojský most. "Na konci listopadu jsme sem měli pustit tramvaje, pěší, cyklisty a možná i auta. S velkou pravděpodobností sem ale nepustíme vůbec nikoho. Praha totiž stále neřekla, kdy spustí tramvajovou výluku v oblasti a kdy tedy budeme moci napojit koleje na jedné i druhé straně. Když nevíme, kdy začneme, nevíme ani, kdy skončíme," řekl Polák.
Nejde ale jen o most. Metrostav už pochybuje i o tom, že se stihne včas otevřít celý tunelový komplex. Velká sláva je nyní naplánována na duben příštího roku. "Termín je výrazně ohrožen. Stále doufáme, že se to dá splnit, ale už nyní je jasné, že jen za cenu takzvané sdružené výstavby. Tedy že se budou na poslední chvíli dělat všechny práce najednou, což nikdy neprospívá kvalitě," prozradil Polák.
Praha oponuje. Termín dostavby celého tunelu je prý smluvně vázán. Jinak řečeno, když ho Metrostav nestihne, bude pykat. Co ovšem magistrát přiznává, je skluz zprovoznění Trojského mostu. "U Trojského mostu je v současné době nejreálnější řešení, že výluka tramvajové trati bude zhruba od 1. září 2013 do 20. prosince 2013 a dále v budoucnu pět měsíců," odepsala na dotaz on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí magistrátu Tereza Králová.
A další pražské ne. Dvoumiliardový dluh je prý nesmysl. Jen pro pořádek: na konci loňského roku Praha dlužila Metrostavu 1,5 miliardy korun. Na to konto se stavební firma ozvala a pohrozila zastavením celé stavby. Praha v defenzivě peníze slíbila, ale podmínila to tím, že se nejdříve probere fakturami Metrostavu, které od června minulého roku odmítla proplácet. Magistrát se totiž bál, že stavaři Blanku neúměrně prodražují, a to až za hranici zákona o veřejných zakázkách.
Takzvaná kategorizace skončila na začátku května, město za ni dalo 11 milionů, aby zjistilo, že Metrostav Blanku neprodražil a proplacení peněz tedy nic nebrání. Teď v půli července firma tvrdí, že pohledávky jsou ještě vyšší než na začátku roku. Jak je to možné? Město tvrdí, že stamiliony jsou už na cestě. Nejblíže proplacení jsou podle magistrátu nejstarší pozastavené faktury Metrostavu vystavené mezi červnem a srpnem loňského roku. "Celkově se jedná o 192 milionů korun, které proplatíme jedenáctého července přes odbor městského investora," tvrdí v odpovědi mluvčí magistrátu.
Další peníze, přesněji 148 milionů korun, za období srpen až prosinec 2012, by měl dostat Metrostav poté, co celou transakci posvětí dozorová firma IDS. "Celkem se tedy chystá k proplacení nebo už bylo proplaceno více než 341 milionů korun," tvrdí Králová. To však rozhodně nepokryje celý dvoumiliardový dluh. Město sice postupně vypořádává dlužné částky z loňského roku, ale mezitím mu nabíhají ty z letoška.
Proč Praha neplatí za Blanku?
K současným potížím by zřejmě vůbec nemuselo dojít, kdyby hlavní město stavělo Blanku od začátku podle zákona o veřejných zakázkách. To se však nestalo. Původní smlouva na výstavbu tunelového komplexu podepsaná exprimátorem Pavlem Bémem byla sepsána na základě takzvaného položkového systému FIDIC, kdy stavebník průběžně fakturuje jednotlivé části stavby. To je sice systém pružnější, lépe reaguje na změny na stavbě, ale na druhou stranu prodražení, které změny přinesou, jsou poté hůře kontrolovatelná.
Praha se vlastně nyní snaží o nemožné. Po nástupu dnes už bývalého primátora Bohuslava Svobody (ODS) se rozhodla, že ze systému FIDIC přejde do režimu zákona o veřejných zakázkách. Právě proto si vůbec nebyla jista, zda je prodražování v rámci víceprací v mezích tohoto zákona, tedy ve stanovených dvaceti procentech ceny navíc.
Město tak musí průběžně kontrolovat všechny změny projektu, které Metrostav provedl, zda v nich nedochází k nepovolenému prodražení. Tím se prodlužují výplaty peněz i stavba samotná.