Tunel Blanka má ještě více problémů než se zdálo. Odklad termínu otevření, což mělo být na jaře příštího roku, nehrozí jen kvůli neproplácení faktur dodavatelům. Velkém skluzu také stavba centrálního mozku celé stavby, dispečinku na Malovance. Informovaly o tom Hlavní zprávy televize Barrandov.
Je to podobné, jakoby v továrně vyrobili auto a zapomněli do něj namontovat motor. Zatímco podzemní tubusy, nájezdy a křižovatky tunelu Blanka dělníci pomalu dokončují, stále ještě nesáhli na hlavní mozek celé stavby.
Centrální dispečink, odkud se má řídit provoz nejen v Blance, ale ve všech pražských tunelech, má vyrůst na pražské Malovance, hned vedle známého hotelu Pyramida. Zatím je tu ale pouze hluboká jáma.
Klíčový velín má být přitom hotový už příští rok v dubnu. Město ale zatím nevybralo ani jeho stavitele. Nahlas se už tak začíná mluvit o tom, že se mozkovna Blanky zkrátka postavit nestihne.
"Co já dostávám jsou přehledy, že všechno běží v harmonogramu a ještě donedávna to vypadalo, že všechno je v pořádku," řekl TV Barrandov pražský radní pro dopravu Josef Nosek (ODS).
Jenže vše v pořádku rozhodně není. Termín je šibeniční už i podle stavařů. Ti tvrdí, že samotnou budovu by možná včas postavit dokázali, ale vybavit ji potřebnými složitými technologiemi už stěží.
"Asi je to otázka na technologie, jestli to za ten rok a čtvrt jde nebo nejde oživit. To je ten problem," přiznal mluvčí stavebního kolosu Metrostav František Polák.
"Dá se to vyřešit provizorním řešením, ale rozhodně to není nic, co by bylo potěšující," dodává Nosek.
Provizorní plán počítá s tím, že by se šest kilometrů dlouhý tunel neřídil z nového velína , ale z toho šestnáct let starého na Strahově. Všechny dosavadní plány by se tak musely naprosto přepracovat, což by samozřejmě nebylo zadarmo.
"Musím říci, že by za to někdo měl nést odpovědnost, že se ten termín pravděpodobně nestihne," tvrdí opoziční zastupitel a někdejší sociálně demokratický radní pro dopravu Karel Březina. Viníci jsou podle něj dva. Věcnou zodpovědnost opozice svaluje na šéfa odboru městského investora pražského magistrátu Jana Beránka, tu politickou pak na samotného primátora Bohuslava Svobodu (ODS).
Primátor však toto obvinění odmítá. V tiskové zprávě hájí postup odboru městského investora. "Nechápu napadání opozice - stejně jako každý člověk, který si hlídá své náklady, tak i město dřív, než přistoupí k proplacení všech víceprací nad rámec zadávací dokumentace, musí provést detailní kontrolu," vysvětlil Svoboda. "Je přinejmenším zajímavé, že se během naší snahy o zprůhlednění stavby ozývá právě zastupitel Karel Březina, který měl stavbu 12 měsíců ve své kompetenci člena rady," dodal.
Absence centrálního velína je už několikátý průšvih tunelu Blanka v řadě. Jen před několika dny se například ukázalo, že magistrát už od května neplatí dodavatelům stavby. Stavební firmě Metrostav a jejím subdodavatelům dluží přes 1,5 miliardy.
Město odmítá, že by to bylo tím, že by mu došly peníze. Dodavatelům prý neplatí kvůli faktu, že stavaři udělali oproti projektu řadu neplánovaných změn. Aby nervózní Metrostav uklidnil, vymyslel primátor záchranný plán. Stavebnímu podniku hodlal zaplatit zálohy ve výši 2,5 miliardy korun. Tento bianco šek, ale ostatní radní na úterním jednání smetli ze stolu s tím, že Praha přece nebude platit za práce, které ještě nikdo nevykonal. Rada se nicméně na stejné schůzi zavázala, že se s Metrostavem domluví. Moc na výběr ani nemá. Stavební gigant by totiž mohl při při utažených kohoutech zastavit stavbu a odložit tak termín jeho otevření v dubnu příštího roku. To by bylo pro současné vedení města smrtící. Opozice už se nechala slyšet, že by při takovém selhání žádala cenu nejvyšší - rezignaci primátora.
Tunel Blanka je se svými šesti kilometry vůbec nejdelším městským tunelovým komplexem na světě. Město měl stát původně 28 miliard korun a dostavěn měl být už loni. Ani jedno však neplatí. Cena se vyšplhala už na 36 miliard a otevírat se bude nejdříve až za rok.