ČD Cargo "dotovalo" miliardáře Bakalu
05.08.2010 17:04 Původní zpráva
Dopravní moloch ČD Cargo za vedení bývalého generálního ředitele Josefa Bazaly nejenom často jezdil za minimální zisk, některým vyvoleným navíc posílal na účty stamiliony takzvanými zpětnými bonusy. Většinu z nich za poslední rok a půl spolykala firma AWT SPEDI-TRANS ovládaná společnostmi uhlobarona Zdeňka Bakaly.
Největší obchodní partner ČD Cargo tak namísto původně deklarovaného zisku 80 milionů stál státní firmu bezmála 140 milionů.
Představte si, že přijdete k holiči a ten po vás za ostříhání nebude chtít ani korunu. Naopak sáhne do vlastní peněženky a začne vám vnucovat svoje vlastní peníze. Podobným způsobem fungovala v posledních letech spolupráce státem vlastněného železničního dopravce ČD Cargo se společností SPEDI-TRANS Praha a její nástupkyní AWT SPEDI-TRANS.
K TÉMATU: ČD Cargo vypsalo miliardové zakázky bez soutěže
Na zakázky ČD Cargo se musí podívat policie, míní Bárta
Přitom dříve navýsost zisková společnost ČD Cargo, která své matce Českým drahám přinesla v roce 2008 přes miliardu korun, se vloni ocitla ve více než 300 milionové ztrátě. Při započtení některých odložených plateb dokonce některými zdroji uváděná ztráta přes 800 milionů korun. Ani výhled na letošek nevypadá nikterak zázračně - zatím se hovoří o hospodaření se ziskem jednoho milionu.
Na sklonku minulého týdne na podivuhodně nevýhodné obchody upozornil novopečený ministr dopravy Vít Bárta, který ihned po svém nástupu podal na exředitele ČD Cargo Josefa Bazalu trestní oznámení. Doposud ale nebyly známé přesné okolnosti obchodování ČD Cargo.
Zvláštní odměna v hodnotě 220 milionů korun
Podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ ze zdrojů blízkých vedení Českých drah, které si nechávají dělat cenový audit od renomované společnosti KPMG, Bakalova AWT SPEDI-TRANS na zpětných bonusech ČD Cargo "oholila" jen za poslední rok a půl o více než 220 milionů korun na zvláštní odměně - takzvaném zpětném bonusu.
"SPEDI-TRANS spolykal více než 70 procent veškerých zpětných bonusů vyplácených ČD Cargo. Od počátku vzniku ČD Cargo na konci roku 2007 dosahují podle zjištění auditorů takzvané zpětné bonusy pro tuto společnost okolo 350 milionů korun," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ člověk z vedení Českých drah.
Podle jeho vyjádření ještě před několika týdny představitelé ČD Cargo existenci podobných zpětných bonusů auditorům popírali. Finanční ředitel ČD Cargo Bogdan Heczko řekl on-line deníku TÝDEN.CZ, že zpětné bonusy byly klíčovým zákazníkům vypláceny na základě smluv, které s nimi domluvili obchodníci. "Základním cílem zpětného bonusu byla motivace množstevní slevy," řekl Heczko a dodal, že mu nepřísluší hodnotit obchodní činnost.
ČTĚTE TAKÉ: Brusel vyšetřuje Česko kvůli prodeji bytů OKD Bakalovi
"Já se zákazníky nejednám. Je samozřejmě otázka, proč to je ta motivace dělaná formou zpětného bonusu a nikoli třeba přímou množstevní slevou. Opakuji, že já tyto smlouvy neuzavírám," doplnil.
Bazala: Někdo mě chce diskreditovat
Ministr Bárta ve svém nedělním televizním vystoupení připustil, že při podávání trestního oznámení na Josefa Bazalu vycházel i z informací tajných služeb, které měly upozorňovat i na předchozí vazby mezi bývalým vedením ČD Cargo a některými speditéry.
Není bez zajímavosti, že SPEDI-TRANS Praha původně patřil právě Bazalovi, který jej v roce 2003 prodal. Přes různé majetkové zvraty, včetně firmy s majiteli na Panenských ostrovech, zůstal kupec jeho podílu Miroslav Chytil ve firmě SPEDI-TRANS jednatelem až do letošního dubna. Ten byl taktéž od roku 2007 generálním ředitel dalšího přepravního gigantu Čechofracht, který vloni i se SPEDI-TRANSEM spolknul právě Bakalův koncern.
Přes všechny současné informace a trestní oznámení Josef Bazala trvá na tom, že se ničeho nedopustil. Podle jeho vyjádření se jej kdosi "snaží zdiskreditovat". "Podíl ve společnosti AWT SPEDI-TRANS s.r.o. (dříve SPEDI-TRANS Praha) jsem prodal v roce 2003. I tato skutečnost byla zkoumána Národním bezpečnostním úřadem v roce 2006 a nebyla vyhodnocena jako střet zájmů...," napsal ve svém prohlášení.
Foto: Jan Schejbal, Lucie Pařízková, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.